WordPress

WordPress’te Kullandığım Eklentiler

2011 yılında kurmuş olduğum web sitemin tasarım ve kodlamasını hep manuel ve özgün olarak gerçekleştirmiştim. Fakat ilerleyen süreçlerde web sitem için istediğim vakti ayıramadığım için artık WordPress alt yapısına geçmeye karar verdim. Bu kategori altında deneyimlerimi de paylaşmak istediğim için ilk makalemin kullanmış olduğum eklentiler olmasına karar verdim.

WordPress’in en avantajlı yanı, tema ve eklentilerle hiç zaman kaybetmeden bir şeyler geliştiriyor olabilmeniz. Web siteniz için zaman ayıracak vakit bulamıyorsanız kesinlikle önerebilirim. Eklentilerle kavuştuğum rahatlığı sizlere şu şekilde listeleyebilirim.

Accelerated Mobile Pages

Accelerated Mobile Pages(Hızlandırılmış Mobil Sayfalar), web sitenizin çok ama çok hızlı bir şekilde mobil cihazlarda açılmasını sağlayan bir framework’tür. Bu framework Google WebMaster Tools sayfasında da yer alması ve büyük şirketlerin de kullanıyor olması değerli bir eklenti olarak göze çarpmaktadır. Mobil cihazlarda daha iyi performans isteyenler için önermektekte ve kullanmaktayım.

Akismet Anti-Spam

Bu eklenti ile spam yorumlara dur diyebilirsiniz. Bu eklentiyle birlikte Google Captcha (reCAPTCHA) kullanmanızı da tavsiye ederim. Spamcılara karşı tamamiyle güvende olacaksınız.

Allow PHP in Posts and Pages

Bu eklenti ile eklediğiniz yeni sayfalarda php kodlarını çalıştırabilirsiniz. Böylelikle php kodlarının çalıştığı özgün sayfalar elde edebilirsiniz.

AnsPress Question Answer

Web sitenize Soru/Cevap uygulaması eklemek isterseniz bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Autoptimize

Kaynak kodlarını sıkıştırmak ve Cachelemeye yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Böylelikle web siteniz daha hızlı bir şekilde açılacaktır.

Contact Form 7

İletişim formu başta olmak üzere, etkileşimli form alanları için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Google Captcha (reCAPTCHA) by BestWebSoft

Akismet Anti-Spam eklentisinde bahsetmiş olduğum Captcha eklentisidir. Yorumları ve diğer alanları korumak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Instagram Gallery

Hakkımda alanında kullanmış olduğum instagram eklentisidir. Bu eklenti ile intagram hesabınızı ilişkilendirerek paylaşımlarınızı web sitenizde yayınlayabilirsiniz.

OneSignal Push Notifications

Ziyaretçilerinizin web siteniz takip etmesi ve yeniliklerden haberdar olması için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Böylelikle yeni yazı eklediğinizde sizi takip eden kullanıcılar bildirimi alacak ve makalenizi takip edeceklerdir.

Really Simple SSL

Web sitenizde SSL sertifikası varsa bu eklentiyi kullanmanızı öneririm. Bu eklenti HTTPS yazmasan web sitesine gelen kullanıcıları HTTPS olarak yönlendirecek ve SSL sertifikasından verim olmanızı sağlayacaktır.

Simple 301 Redirects

Benim gibi WordPress’e yeni geçmi yada site yapınızda farklılıklar yapmışsanız 301 yönlendirmesiyle birlikte Google hatalarından kurutlabilir, takipçilerinizin memnuniyetini kazanabilirsiniz.

Smush

Sitenizde yer alan görsellerin sıkıştırılmasını ve sitenizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

SyntaxHighlighter Evolved

Web sitenizdeki kodlamaları renklendirmek ve yazının içersinde fark edilmesini sağlamak istiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

TinyMCE Advanced

Sitenize ekleyeceğiniz yazıları daha detaylı bir şekilde biçimlendirmek için bu yazıı editörünü kullanabilirsiniz.

UpdraftPlus – Backup/Restore

Web sitenizin yedeğini hem uzak sunucu da hemde local sunucuda tutmak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

W3 Total Cache

Tabi ki de olmazsa olmaz olan cache işlemini en iyisi olan w3 ile sağlayabilirsiniz. Bu eklentiyi kurduktan sonra detaylı ayarlamaları yapmayı unutmayınız!

WP Mail SMTP

Siteniz üzerinden smtp ile mail göndermek için bu eklentiyi kullanmalısınız. Kurulum ve kullanımı çok kolay ve pratik.

WP Statistics

Sitenize gelen ziyaretçilerin detaylarını merak ediyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Böylelikle hangi makalelerin dikkat çektiğini, nelerden referans aldığınıza kadar bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

WP-Optimize

WordPress alt yapısının daha sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve sürekli optimize bir şekilde kalması için kullanmanızı kesinlikle öneririm.

Yoast SEO

Ve tabi ki de SEO! Seo web sitesi için olmazsa olmazdır ve bu işi en iyi yapacak olan eklenti kuşkusuz ki Yoast SEO’dur. Bu eklenti ile Google ve diğer arama motorlarında çok hızlı bir şekilde yükselebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Kullanmış olduğum eklentiler bunlardan ibaret. Sizlerde yoruma kullanmış olduğunuz eklentiler ve tavsiye ettiğiniz eklentileri yazarsanız sevinirim. Benim gibi WordPress alanında yeni olanlar için yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir