WordPress

WordPress’te Form Verilerini Veritabanına Kaydetme

WordPress’te form üzerinden iletişim kurmak için kullanılan en popüler eklenti tartışmasız ki Contact Form 7‘dir. Bu eklenti ile istenilen bilgilere göre kolaylıkla iletişim formları oluşturulmaktadır. Fakat çok fazla gerekli olmayan bir eksikliği de bulunmaktadır. Bu eksiklik, form üzerinde doldurulan verilerin veritabanında tutulmamasıdır.

Form üzerinden gönderilen verilerin kayıt altına alınması, mail işleminin sağlanmaması durumunda veri kaybının yaşanmamasını için oldukça önemlidir. Veritabanına kayıt işlemi Contact Form 7 eklentisi üzerinden yapılamamaktadır. Fakat Contact Form 7 eklentisinin yazarı, bu konuda bir çalışma yaparak bir eklenti daha geliştirmiş durumda. İletişim alanlarında Contact Form 7 eklentisini kullandığınızda eklenti yazarının diğer eklentisini de kurmanız durumunda form üzerindeki tüm veriler veritabanında kayıt edilecektir.

WordPress'te Form Verilerini Veritabanına Kaydetme

Contact Form eklentisi kullanılarak iletilen mesajların veritabanına kayıdını sağlamak için ekstra olarak Flamingo eklentisi kullanmak gerekecektir. Bu eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra Contact Form 7 üzerinden gönderilen tüm veriler kayıt altına alınacaktır. Böylece mail sisteminde sorun çıkması durumunda iletilemeyen mesajlara veritabanı üzerinden ulaşabiliyor olacaksınız.

Flamingo eklentisi kullanarak hangi formdan hangi verilerin gönderildiğini kolaylıkla listelendirebilirsiniz. Aynı zamanda gönderilen mail adresine göre filtreleme yaparak iletişim mesajlarına da ulaşabilirsiniz. Bu eklenti ile oluşturulan tüm formları ayrıntılı olarak hiç bir veri kaybı olmadan veritabanına kayıt edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir