Genel Makaleler

Visual Studio Code Düzenim

Yaygın olarak kullanılan, Visual Studio Code‘u bende severek kullanmaktayım. Kullanım kolaylığı, sunmuş olduğu eklentiler ve temaların yanı sıra etkili bir performans sunmasından kaynaklanmaktadır. Severek kullanmış olduğum eklentileri, temaları ve ikonları sizlerle paylaşmak istedim. Bu konularda gelen sorular içinde bu makaleye yönlendirmiş olacağım, buda benim için kolaylık sağlamış olacak.

Sizinle paylaşmak istediğim konu başlıkları da şu şekilde olacak;

  1. Kullandığım ve sevdiğim temalar,
  2. İkon paketleri,
  3. Eklentiler,
  4. Bonus

1 – Temalar

Tema seçimi, kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bu yüzden benim sevdiğim temaları sevmemeniz çok normaldir. Bunları sadece tavsiye olarak alabilirsiniz. Ayrıca yorumlarda sevdiğiniz temalarıda yazarsanız severek inceleyebilirim. Sizlerden gelenler arasından sevdiğim temalarıda burada severek paylaşırım.

Sevdiğim ve bir ara sık sık kullandığım temalardan birisi jellyfish theme.

Visual Studio Code Düzenim

Visual Studio Code Düzenim

Bu temayı kullandıktan bir süre sonra, Udemy üzerinde eğitim seti çekme kararı almıştım. Eğitim setinde bu temanın çok sevileceğini düşünmediğim içinde Dark Visual Studio Default Theme kullanmaya başladım.

Visual Studio Code Düzenim

Biliyorsunuzdur ki, bir temaya alışınca kolay kolay bırakamazsınız. Aynı zamanda çok fazla tema değiştirmekte çok iyi bir şey değildir. Bundan dolayıda son durak olarak hala bu temayı kullanmaktayım.


2 – İkonlar

İkonları kullanmak, dosya türlerini daha kolay bir şekilde tanımanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda dizin görünümü daha göze hitap ediyor edecek.

Bunun için materyal tasarım ikonlarından oluşan Material Icon Theme kullanmaktayım.

Visual Studio Code Düzenim

Visual Studio Code Düzenim

Açıkçası bu ikon setini bulduktan sonrada başka bir şey arama gereğinde bulunmadım. Bu ikon setini kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

3 – Eklentiler

Eklentiler, Visual Studio Code’un daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Kullanmış olduğunuz yazılım dillerine ait eklentileri kullanarak, kullanım kolaylığınızı arttılır.

Auto Close Tag

HTML ve XML kapatma etiketlerini otomatik eklenmesini sağlamaktadır. Kodlama alışkanlığınızı daha seri bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Visual Studio Code Düzenim

Auto Rename Tag

HTML ve XML etiketlerini otomatik olarak yeniden adlandırmanızı sağlayacak bir eklentidir. Tek seferde etiketleri düzenlemenizi sağlar.

Visual Studio Code Düzenim

colorize

CSS kodlarında yazmış olduğunuz renk kodunun önizlemesini göstermektedir. Böylece hangi rengi yazdığınızı kolaylıkla görebilirsiniz.

Visual Studio Code Düzenim

CSS Peek

HTML etiketlerinde kullanmış olduğunuz class yada id gibi isimlerin üzerine tıklatarak, CSS dosyasındaki konumunu size göstermektedir. Böylece HTML alanında seçtiğiniz isme hemen ulaşabilirsiniz.

Visual Studio Code Düzenim

GitLens — Git supercharged

Bu eklentiyle birlikte, kodun kimin tarafından yazıldığına hızlıca ulaşabilir, Git depolarında kolaylıkla gezinebilir ve keşfedebilirsiniz.

Visual Studio Code Düzenim

Highlight Matching Tag

Seçmiş olduğunuz etiketin, başlangıç ve bitiş alanlarını vurgulayarak göstermektedir. Düzensiz bir etiket alanınız varsa, hangi etiketin nereye kadar ilerlediğini görebilirsiniz.

Visual Studio Code Düzenim

indent-rainbow

Kodlamanızdaki girintileri renklendirilmiş bir şekilde gösterilmesini sağlamaktadır.

Visual Studio Code Düzenim

IntelliSense for CSS class names in HTML

Tasarımınızı göre CSS sınıf adlarını otomatik olarak önermektedir. Örneğin, btn- yazdığınızda btn-* değerleri listeli bir şekilde size sunulacaktır.

Visual Studio Code Düzenim

4 – Bonuslar

Bu bölümde, hem yukarıda bahsetmiş olduğum konuların farklı versiyonlarını bulabilir, hemde eğlenceli olabileceğini düşündüğüm eklentilere yer vermek istedim. Editörünüzden aşağıdaki eklentilerin ne işe yaradığına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Visual Studio Code Düzenim Visual Studio Code Düzenim Visual Studio Code Düzenim Visual Studio Code Düzenim Visual Studio Code Düzenim Visual Studio Code Düzenim Visual Studio Code Düzenim Visual Studio Code Düzenim

Bu makalede yer alan bilgiler doğrultusunda Visual Studio Code‘u etiki bir şekilde kullanabilirsiniz. Tavsiyelerinizide yorumlarda bildirmeyi unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir