cURL Dersleri

Spor Toto Süper Lig Fikstürü Botu Yapma

Beşiktaş maçını izleyip 2-0’lık güzel bir galibiyetten sonra bir şey yapmalıyım dedim ve aklıma tabi ki de ilk olarak Fikstür Boyu yapmak geldi. Nedense bu aralar çok fazla bot hazırladığım için artık bottan başkada bir şey düşünemediğimden Fikstür botu yapmak cazip geldi. Her neyse bilindik bir şey olarak genele botta cURL kullandım. Bir sorun ve aksaklık yaşanmasın diye en iyi nimetlerden yararlanmış oldum yani. Bilgileri de tff’nin kendi sitesinden çekiyorum yani ondada bir yamuk olmaz.

Site bağlantısı oluşturmak için cURL yapısını bir function oluşturarak kullandım. İlk önce sitemize bağlantı sağlayacak olan fonksiyonu oluşturalım.

function Baglan($link){
$ch = curl_init();
curl_setopt($ch,CURLOPT_URL,$link);
curl_setopt($ch,CURLOPT_RETURNTRANSFER,true);
curl_setopt($ch,CURLOPT_REFERER,"http://www.yandex.com.tr");
$Curl = curl_exec($ch);
curl_close($ch);
return $Curl;
}

Evet yukarıdaki gibi fonksiyonu oluşturduk. Referans olarak yandex kullandım sevdiğimden buda. Neyse zaten başka bir şeyde yok açıklamak için. Hemen fonksiyonu kullanarak siteye bağlanalım.

$Baglan = Baglan("http://www.tff.org/D

Fikstürün olduğu linki alarak siteye bağlanmış oluyoruz. Şimdi geriye bilgileri almak kalıyor. Alacağımız bilgiler bir tablo düzeninde listelendiğinden preg desenine şöylesi bir kod yazarak bilgilere ulaşıyoruz.

preg_match('@<table width="100%" border="0" cellpadding="1" cellspacing="1">(.*?)</table>@si',$Baglan,$Fik);

Evvvet! Bilgilere de ulaştıktan sonra biraz düzenleme yapabiliriz artık. Şimdi gelen değerimizi print_r’den bakarak görebiliriz. Gelen kodlarda spanlar ve a tagları olduğundan bunları temizlemek gerekecek. Temizleme işlemi için strip_tags kullanacağız ama tablo yapısı bozulsun istemiyorum bunun için tablo yapısına dokunma diyerek strip_tags değerini şöyle düzenliyoruz.

$Duzenle = strip_tags($Fik[0],"
<td></td>
<tr></tr>
<table></table>
 
");

Tamam işte! Bunu da yaptık mı artık botumuz hazır! Gelen tablolu bir biçimde çıktı verecektir. Çıktı için herhalde $Duzenle’yi ekrana yazdırmanız lazım dememe gerek yok sanırım.

Her neyse kendinize göre istediğiniz gibi düzenleyin ve kullanın. Kaynağa bakarak classlara ulaşabilir böylelikle daha iyi bir görsellik katabilirsiniz. Ben şöyle bir şey karaladım tabi düzenleme size kalmış;

*{font: 12px Arial;padding:0px;margin:0px}
table{width:400px;}
table tr.griBG{background-color:#444;color:#fff}
table tr td.altGriCizgi{background-color:#ccc}
 
$("table tr td.altGriCizgi:even").css({background: "#999",color: "#555"});
$("table tr td.altGriCizgi:odd").css({background: "#ccc",color: "#222"});

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir