SEO Dersleri

Seo Teknikleri ve Genel Bilgiler

Neden Seo ya ihtiyaç duyarız ya da seo nedir? Sorularına cevap ile başlayalım sonrasında uygulamalarımıza başlayalım. Günümüzde teknolojini gelişmesi ile birlikte arama motorları da site sahiplerinden bir takım yenilikler istemektedir. Arama motorları oluşturdukları algoritmaya en uygun siteleri üst sıralara taşırken, bunlara uymayan siteleri ise listeye bile almamaktadırlar. Seo ile yapacağımız çalışmalar sadece arama motorlarıyla iyi geçinmek için değil gelen kullanıcıların da karmaşalardan kurtulup, düzenli bir site görmesini sağlamaktır.

Bir sitede seo bazında dikkat edilmesi gerekilen unsurlara gelecek olursak onları şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz.

1. Web sitelerde anahtar kelime kullanımı
Sitenizde kullanacağınız olan anahtar kelimeler sitenizle alakalı olmalıdır. Her bir kelime virgüller ile ayrılarak yazılmalı mümkünse 10 kelimeden fala olmamalıdır. Aksi takdirde spam olarak algılanabilirsiniz. Günümüzde fazla bir etkisi olmada kullanmakta fayda var.

2. Site Haritanız Olsun
Site haritanızın olması sitenizde bulunan bütün linklerin neler olduğunu ve bunu arama motorlarına onları yormayacak biçimde vermenizi sağlamaktadır. Bu sayede sizin bütün linkleriniz değerlendirmeye alınacaktır. xml-sitemap.com üzerinden site haritası oluşturabilirsiniz. Bu haritayı arama motorlarına göndermeniz gerekmektedir.

3. Gelen Bağlantılar
Sitenize gelen bağlantılar ya da backlink olarak değerlendirilen bağlantılar sitenizle alakalı olmalıdır. Mesela benim bir oyun sitem var ve ben bir çiçekçiden link alırsam yada o bana link yollarsa bu ikimiz içinde sorun yaratacaktır. Link alışverişinde sitenizle alakalı linkler almanızı ve linklerinizi de sitenize uygun olacak şekilde vermenizi öneririm.

4. Domain Adı Alımında Dikkat Edilmesi Gerekilenler
Domain adının ne alakası var demeyin. Domain adları olabildiğince kısa ve akılda kalıcı olacak derecede olmalıdır. Bütün içeriğinizi anlatan kocaman bir site adından kaçınmanız gerekmektedir. Google, Yahoo gibi kolay isimler bulursanız hitinizi arttıracaktır.

5. www Kullanımı
Sitenizde www adresini kullanıyorsanız o zaman verdiğiniz linklerde www koymaya özen gösteriniz. www kullananların site adını www koymadan ulaşılmasını engellemelidir. Bunun nedeni 2 şekilde de ulaşıldığı için istatistikleri altüst edecektir. Google der ki ; ” Tercih edilen alan adını iyi şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Bir tercihte karar kılmalı diğer yolları tıkamalısınız. ” www yada www kullanmadan yaptığınız ayrımlar sizlerin istatistiki açıdan daha rahat bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

6. Site Tasarımı
Site tasarımı sizi seo olarak nasıl etkiler? Site tasarımınız çok iyi olsun diye bütün uygulamaları kullanırsanız; sitenizin yavaşlamasına yol açabilirsiniz. Google sitelerin açılma süresini hesaplar ve buna göre muamele yapmaktadır. Sitenizde flash tasarımları çok fazla kullanmama ya özen gösteriniz. Css ve Js dosyalarınızı da sıkıştırma sitelerinde sıkıştırarak boyutlarını azaltabilir daha hızlı siteler elde edebilirsiniz.

Site tasarımlarınızda renk uyumlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu uyum sitenize gelecek olan kullanıcıların sitenizde kalama oranını arttıracaktır. Sitenizde kullanıcıların vakit geçirme süresi sizi üst sıralara getireceği gibi daha popüler olmanızı da sağlayacaktır.

7. Site İçerik Adreslerini
Sitenizde diğer sayfalara ulaşmak için oluşturduğunuz adres kodlarını düzenle bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir. Örneğin : siteadi.com/kategori.php?kat=3&sayfa=6 gibi Get kotlarının kullanıldığı bir link yerine siteadi.com/Dersler/6 gibi sayfalar oluşturabilirsiniz. Linkleriniz temiz olmalıdır.

8. Sayfa Boyutlarına Dikkat Edin!
Oluşturduğunuz sayfalarda resim, video veya bunun gibi sayfayı yoracak animasyonlar dan uzak durmanız gerekmektedir. Sayfanız ne kadar küçük olursa yani kb olarak o kadar hızlı açılmanızı sağlayacaktır. Sitenize aldığınız reklamlar göz tırmalayacak türde olmamalı mümkünse fazla görünmeyecek yerlere koymanız gerekmektedir.

9. Robots Ayarı
Sitenizde Google tarafından gelen botlar için kolaylık sağlayacak bir takım kodları kullanmanız gerekmektedir. Sitenizin botlar tarafından girilmesini istiyorsanız bunu belirmelisiniz.

Sitenize Robotların girmesini istiyorsanız;

<meta name="robots" content="index, follow">

Sitenize Robot botların girmesini istemiyorsanız. Bu genelde Admin panelleri için kullanılır Bunun için;

<meta name="robots" content="noindex, nofollow">

Yapmanız gerekmektedir.

10. Linklerde Açıklama Yazmak
Bir a tagı oluşturduğunuzda bunu için title=”Açıklama” yaparsanız bu kullanıcılar için fazla yararlı olmasa da arama motorları için çok önemli bir durum haline gelecektir.

11. Resimlerde Alt Tagı Oluşturma
Resimler ya da fotoğraflarınızda alt tagı oluşturarak arama motorları tarafından sevilen bir site durumuna gelirsiniz. Bu Google nin görsellerde arama yaparken çıkmasını sağlayacağınız bir isim olmalıdır. Mesela bir çiçek resmi paylaştınız buna alt=”Papatya” dediğinizde arama motorları tarafından sevilen birisi olmanızı sağlayacaktır.

12. Orijinal İçeri
Aslında şu maddeye kadar olan ayarlar küçük çaplı yükselmenizi sağlayacak uygulamalardı. Sitenizde eğer kopya içerikler yayınlar hatta bot yaparak başka sitelerden yazılar, resimler, videolar alırsanız bu sizi pek ileriye götürmeyecektir. Sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin size ait olmasına başka bir yerde bulunmamasına özen gösteriniz. Eğer önemli olan bir konu ve sizin bunu paylaşmanız gerekiyorsa kaynak belirterek o içeriği sitenizde paylaşabilirsiniz. Öncelik olarak orijinal içeriklere özen gösteriniz.

13. Yeni içerikler Ekleyin, Güncelliği Koruyun
Sitenizin konu amacına uygun olarak hemen hemen her gün yeni paylaşımlar yapmaya özen gösteriniz. Bu sizin daha hızlı indexlenmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir