Genel Makaleler

PNG ve JPEG Resim Dosyalarını Sıkıştırma

Çok fazla görselin yer aldığı web siteleri yavaş açılmakta ve kullanıcı deneyimini oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir. Dünyanın en iyi içeriğine sahip olmanızda, görsellerin fazla olmasından dolayı ağır işleyen bir sistem kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Bundan dolayı da PNG ve JPEG resim dosyalarını belirli sıkıştırma işlevlerinden geçirmek gerekecektir. PNG ve JPEG resim dosyalarını kalite kaybı olmaksızın sıkıştırmak mümkündür. Bunun için aracı bir çok program yada servis kullanabilirsiniz. Bu makalemde sizlere bu işlemi ücretsiz ve en iyi şekile nasıl yapacağınızdan bahsedeceğim.

JPEG ve PNG dosyalarını, TinyPNG sitesi üzerinden sıkıştıracağız. Bu site aracılığıyla %70 hatta daha fazla sıkıştırma işlemini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken görüntü kalitesini de bozmuyorsunuz. En büyük avantajı da bu oluyor. Ciddi oranlarda sıkıştırma imkanının sağlanmasından dolayı da %50’lere varan hızlanma sadece görseller üzerinden sağlanacaktır.

Kalite Kaybı Olmadan Nasıl Sıkıştırıyor?

Kalite kaybı olmadan ve %70’lere varan sıkıştırma işleminin gerçekleştirilmesi düz mantıkla düşünüldüğünde imkansız gibi geliyor. Asında çalışma prensibi oldukça basit. Görselde yer alan renk dalgalanmasını, minimum düzeye indirerek farklı renk kodlarını tek tip renk koduna getiriyor. Böylelikle kalite kaybı olmadan %70’lere varan sıkıştırma sağlanıyor. Tek tip renk dönüşümü de, gözle seçilemeyecek kadar olan ince detaylar içindir. Ki bu işleminde ince detayların yer aldığı görselde de yapılmayacağından oldukça mantıklı bir çalışma prensibi bulunmakta.

TinyPNG Kullanmalı mıyız?

Edindiğim kişisel deneyimler doğrultusunda kullanmanızı öneririm. Kişisel projelerinizde kullanabileceğiniz gibi WordPress’te eklenti olarakta kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak bu hizmeti sağlıyor olmaları da oldukça mükemmel. Tabi ücretsiz kullanımı sınırsız değil. Hazır sistemlerde kullanılan eklentiler için aylık belirli bir sayı bulunmakta. Web üzerinden yapacağınız işlemler için herhangi bir sınır bulunmuyor. Web sitesini kullanarak tüm görsellerinizi sıkıştırabilirsiniz.

Sıkıştırma Testi ve Sonuçlar

Sıkıştırma testi için web sitemde de yer alan bir görseli TinyPNG ile sıkıştırmayı denedim. Sıkıştırmak istediğim dosyanın boyutu 164.6 KB‘tı. Bu dosyayı TinyPNG web sitesi aracılığıyla sıkıştırmak istediğimde şahane bir sonuç aldım. Sıkıştırma sonucunda dosyanın yeni boyutu 66.1 KB oldu. Yani tek bir görselde -60%‘lık bir sıkıştırma gerçekleştirmiş oldu. Toplamda 98 KB boyutu kadar bir sıkıştırma gerçekleştirilmiş oldu. Bu sonuçlar web sitesinde yer alan bir görsel için oldukça ciddi değerlerdir. Özellikle internet hızı çok düşük olan bir ülkede olduğumuzdan, görsel sıkıştırma işlemine değer verilmelidir.

PNG ve JPEG Resim Dosyalarını Sıkıştırma

Sıkıştırma işlemine ait görselde de sıkıştırma oranını, yüklenen dosyanın boyutunu ve sıkıştırma işlemi sonrasındaki yeni değeri görebilirsiniz. Özetle, bu ve bunun gibi görsel sıkıştırma işlemlerini gerçekleştirmenizi öneririm.

NOT: Görsel sıkıştırma işlemini gerçekleştirmeden önce yedek almayı unutmayınız!

PNG Resimlerinizi Sıkıştırmak İçin: TinyPNG

JPEG Resimlerinizi Sıkıştırmak İçin: TinyJPG

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir