PHP Dersleri

Php’de Girilen Değerin Format Uygunluğunu Kontrol Etme

Hazırlanan form alanlarında kontrol sağlamak çok önemlidir. Çünkü kullanıcıdan alacağımız bilgilerin belirli formatlara uygun olması, hazırlanan scriptin sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı da php geliştiricileri tarafından hazırlanan hazır kontrol mekanizmasını da kullanmak etkili olacaktır.

Örneğin kullanıcıdan istenen mail adresinin doğru olup olmadığını kontrol etmek için bir çok yöntem kullanabiliriz. Bunlardan bir tanesi regex olabilir. Fakat regex bilgisi olmayanlar için bu kontrol oldukça zor olacaktır.Bunun yerine hazır mail kontrol mekanizmasını kullanmak daha faydalı olacaktır.

Kontrol mekanizmasını filter_var(); hazır fonksiyonu sayesine gerçekleştireceğiz. Bu fonksiyon yapacağımız kontroller doğrultusunda belirli parametreyi alacaktır. Bu parametreler aşağıdaki gibidir.

[table “3” not found /]

Yukarıda bahsi geçen parametreleri filter_var fonksiyonuna uygulayarak kontrolleri sağlayabiliriz. Örnek verecek olursak, yazının başında da bahsettiğim e-mail kontrol’ü için bahsi geçen kodu oluşturalım.

if(filter_var('info@ibrahimcevruk.com', FILTER_VALIDATE_EMAIL)){
echo 'Mail adresi doğru girilmiş.';
}else{
echo 'Geçersiz bir e-posta adresi!';
}

Böylelikle filter_var fonksiyonuna FILTER_VALIDATE_EMAIL ve gelen mail adresi değerini yazarak kontrolü gerçekleştirebiliriz. ilk gelen değer true olacak ve işlemleri ilk değer üzerinden kontrol edeceğiz. İkinci değer false yani yanlış değer olarak gelecek ve hata mesajını göstereceğimiz alan olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir