PHP Dersleri

Php PDO Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Php’de yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de Türkçe karakter sorunudur. Türkçe karakterlerin düzgün görünmemesinin sebebi bir çok şey olabilir. Bu makalede Türkçe karakter sorunu yaşatan yerlerden bahsedeceğim. Eksik işlem yaptığınız yeri tespit ederek düzenlemeniz yeterli olacaktır. Sorun veritabanında, sayfa yapısında yada veritabanı bağlantısında olabilir.

Veritabanı Bağlantısında Türkçe Karakter Tanımlama

Türkçe genel içerik girileceği zaman veritabanı tanımlama da ve alt tablo tanımlamalarında dil grubunu seçmemiz gerekmektedir. Aksi durumda Türkçe karakter sorunu yaşayabiliriz. İdeal veritabanı bağlantısı ve detaylar için PDO İle MySQL Bağlantısı Kurma adlı makaleye göz atabilirsiniz.

$db = new PDO("mysql:host=localhost;dbname=Yenisistem;charset=utf8", "veri_sistem2014","1234567890");

Yukarıdaki tanımlamada yer alan charset=utf8 tanımlamasını veritabanı bağlantısında belirlemiz gerekir.

Site İçi Meta Tanımlaması

Sitenizin içerisinde kodlama türünü belirtmelisiniz. Veritabanında belirttiğimiz charset=utf8 değerine sahip meta etiketini yazmamız yeterli olacaktır.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

Veritabanı Tanımlamada Türkçe Karakter Tanımlama

Veritabanını oluştururken Türkçe karakter tanımlaması yapmamız gerekmektedir. Türkçe karakter tanımlamasını karşılaştırma alanında tanımlamak gerekmektedir. Genel bir kullanım yapılacaksa karşılaşma türü olarak utf_8_generalci seçilmelidir.

Kodlama Türüne Girişinde Tanımlama

Kimi editörde kodlama türü seçeneği yer almaktadır. Hiçbir değer girilmemişse BOMSUZ yada ANSI olarak sayfa kodlaması yapılacaktır. Bundan dolayı da sayfanızdaki Türkçe karakterlerde sorunlar yaşanacaktır. Bunun için Kodlama türünden UTF-8 Olarak Kodla seçeneği seçilmelidir.

Sonuç Olarak

Yukarıda görmüş olduğunuz tanımlamalar dil tanımlamalarıdır. Sitenin, veritabanının ve verilerin kayıt alanının dil grubu seçilmelidir. Dil grubu seçilmediğinde ön tanımlı olan değerler geçerli sayılacaktır. Bundan dolayı da karakter sorunu çıkacaktır. Türkçe karakter sorunu yaşamamak için yukarıdaki tanımlamaları yapmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir