PHP Dersleri

PHP ile İsme Göre Cinsiyet Tahmini

PHP ile isme göre cinsiyet verisini api yardımıyla gerçekleştireceğiz.

PHP ile isme göre cinsiyet tahminin nasıl gerçekleştebileceğimiz konusuna değineceğim. Bu işlemi sağlayabilmek için pek tabiki de bir veri dizisinin olması gerekiyor. Biz bu veri dizisiyle uğraşmayıp, direkt api yardımıyla sonuç alıyor olacağız. PHP Cinsiyet Tahmini işleminin nasıl sağlandığını inceleyelim.

Girilen isim verisine göre cinsiyet tahmini yaparak bize erkek yada kadın olarak sonuç döndürülecektir. Dönen bu veriyide dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Api işlemlerini Genderize.io üzerinden sağlayacağız. Bize sunmuş olduğu tek bir URL yardımıyla direkt sonuca ulaşacağız. Böylece belirlenen isme göre cinsiyet sonucuna ulaşacağız.

<?php
$sorgu  = file_get_contents("https://api.genderize.io/?name=ibrahim");
$sonuc  = json_decode($sorgu);

echo "<pre>";
print_r(json_decode($sonuc));
echo "</pre>";
?>

Cinsiyet : <?=$sonuc->gender?> <br>
İsim : <?=$sonuc->name?>

Yukarıdaki gibi belirlediğimiz isme göre sonuca kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bağlantı işlemiyle birlikte sonuçlar JSON formatında bize sunulacaktır. Dönen sonuçları dilediğiniz gibi işleyebilirsiniz.

PHP ile İsme Göre Cinsiyet Tahmini

Dönen sonuca ait verilerde sonuca ait tahmini değer de belirtilemektedir. Bu duruma göre de işlemlerinizi garantileştirebilirsiniz. PHP Cinsiyet Tahmini işlemi bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sonuç pek tabiki de İngilizce olacaktır. Sonucu aldıktan sonra dilediğiniz gibi işleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir