cURL Dersleri

PHP ile Instagram Api Kullanarak Etikete Göre Veri Çekme

Instagramda bulunan fotoğraf/resim etiket özelliği sayesinde api dokümanını kullanarak; etiketlenen verilere cURL yardımı ile ulaşmış olacağız. Instagram apisini kullanarak bu verilere ulaşmak için öncelikle siteye üye olup ardından da Instagram’ın Developer sitesine uğramamız gerekmektedir. Developer yani geliştirici sayfasında apiyi kullanabilmek için kişiye özel olarak verilen client id si için bir uygulama formu dolduruyoruz. Doldurduğumuz bu form sonrasında bize kullanmak için bir client id veriyor ve işlemimiz bu id üzerinden yürüyor.

Client id aldıktan sonra api dokümanından etiket sistemi için oluşturulacak olan link yapısına bakıyoruz. Burada bizim kullanmamız gereken bir link düzeni gösteriliyor. Hangi düzen bize uygun ise onu seçip linki kendimize göre uyarlıyoruz. Son olarak Bağlantıyı gerçekleştirecek olan cURL fonksiyonumuzu oluşturuyoruz. Yapmış olduğumuz kodlama şu halde oluyor;

$Key = "CLİENTKEY";
$Link     = "https://api.instagram.com/v1/tags/".$Ara."/media/recent?client_id=".$Key;
 
Function Baglan($a){
 $ch = curl_init();
 curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $a);
 curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, true);
 curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER, false);
 curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYHOST, false);
 curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER, false);
 $isle    = curl_exec($ch);
 curl_close($ch);
 return $isle;
}

Şimdi oluşturduğumuz fonksiyonu kullanarak $link değişkenindeki adrese bağlanıyoruz. Bağlantı için şöyle bir değişken oluşturup işlemi gerçekleştiriyoruz.

$veri     = Baglan($Link);

Ekrana $veri değerini json_decode ile yazdırıp çıkan değerleri listelemiş oluyoruz. Bu gelen değerlerde data’nın içinde yer alan images değeri bizim işlemlerimizi yapacağımız dizindir. Bu dizini foreach ile döndürerek gerekli bilgilere ulaşıyoruz.

foreach(json_decode($veri)->data as $al){
$kucuk    = $al->images->low_resolution->url;
$link     = $al->link; 
// Burada yazdırma işlemi yapılır…
}

Böylece Instagram api özelliğini kullanarak, belirtmiş olduğumuz değere sahip olan etiketli verileri çekmiş oluyoruz. Ek dosyada örnekte gösterilen küçük tema yer almaktadır. cURL kodlarını siz yazarak denemeler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir