PHP ile İngilizce/Türkçe Çeviri Yapma

PHP ile diller arası çevirme işleminin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.

PHP ile çeviri işlemini yapmak için bir api kullanacağız. Bu api sayesinde, diller arası çevirme işlemini gerçekleştiriyor olacağız. Kelime yada cümleleri çevirmek istediğimizde, hangi diller arasında bu işlemin yapılacağını belirtmemiz yeterli olacaktır.

Bu işlemi sağlamak için bir fonksiyon oluşturacağız. Bu fonksiyonla birlikte, işlemlerimizi kolaylıkla sağlamış olacağız. Çevirme işlemini translated.net sitesi üzerinden gerçekleştiriyoruz.

PHP ile Translate API

Çeviri işlemini sağlamak için bir fonksiyon oluşturuyoruz. Bu fonksiyonda üç parametre kullanıyoruz. Fonksiyona aşağıdan ulaşabilirsiniz.

function cevir($nerden,$nereye,$kelime){
    $url        = file_get_contents('http://mymemory.translated.net/en/'.$nerden.'/'.$nereye.'/'.urlencode($kelime));
    preg_match_all('/class="text">(.*?)\</si',$url,$sonuc);
    return $sonuc[1][1];
}

Bu fonksiyonla birlikte, çevirme işlemini sağlayabiliyoruz. Gelelim bu fonksiyonun kullanımına. Fonksiyonu kullanmak için üç parametreyi de doldurmak gerekmektedir. Tüm parametrelerin doldurulmasıyla birlikte, çeviri işlemini sağlamış olacağız.

Fonksiyonun Kullanımı

Fonksiyonu kullanmak için üç parametreyi de kullanmak gerekmektedir. İlk parametreye kelimenin hangi dilde olduğunu belirtiyoruz. İkinci parametreye, hangi dile çevirileceğini yazıyoruz. Son parametreyede, çevirilecek olan kelimeyi yazıyoruz.

echo cevir("English", "Turkish", "What are you doing?"); // ne yapıyorsun?
echo cevir("Turkish", "English", "Bugün nasılsın?"); // how are you today?

Bu kullanımla birlikte, kelimeler arası çevirme işlemini sağlamış oluyoruz. Çeviri işlemli sadece Türkçe ve İngilizce ile kısıtlı değildir. Dilediğiniz dilleri kullanarak çeviri işlemlerini sağlayabilirsiniz. Böylelikle php çeviri işlemlerini sağlamış oluyoruz.

Exit mobile version