PHP Dersleri

PHP İle Farklı Şekillerde Resim Bilgilerini Alma

PHP ile resim bilgisini farklı yöntemlerle nasıl alabiliriz bunu inceleyeceğiz.

Bu makalede, PHP ile resim bilgilerini kaç farklı şekilde kontrol edebiliriz konusunu inceleyeceğiz. Bu makale için üç adet fonksiyonu derledim. Sonuç almak için dilediğiniz fonksiyonu kullanabilirsiniz. Fonksiyonların ne türde sonuçlar ürettiğini görmek için alt başlıkları kontrol edebilirsiniz. Bu makalede, getimagesize() exif_read_data() ve imagecreatefromjpeg() fonksiyonlarını inceleyeceğiz.

getimagesize() Fonksiyonu

PHP’de resim boyutlarını ve diğer bilgileri almak için getimagesize() fonksiyonu kullanılabilir. Bu fonksiyon, bir resim dosyasının genişliği, yüksekliği, türü ve MIME türü gibi özelliklerini döndürür.

<?php
  $resimBilgileri = getimagesize("resim.jpg");
  echo "Resim genişliği: " . $resimBilgileri[0] . "<br>";
  echo "Resim yüksekliği: " . $resimBilgileri[1] . "<br>";
  echo "Resim türü: " . $resimBilgileri[2] . "<br>";
  echo "MIME türü: " . $resimBilgileri['mime'] . "<br>";
?>

exif_read_data() Fonksiyonu

exif_read_data() fonksiyonu, JPEG ve TIFF formatındaki resim dosyalarından EXIF (Exchangeable Image File Format) verilerini okumak için kullanılmaktadır. Bu veriler, resmin çekildiği tarih, konum, kamera modeli ve diğer bilgileri içerebilir.

<?php
  $exifBilgileri = exif_read_data("resim.jpg");
  echo "Resim tarihi: " . $exifBilgileri['DateTimeOriginal'] . "<br>";
  echo "Kamera modeli: " . $exifBilgileri['Model'] . "<br>";
  echo "ISO hızı: " . $exifBilgileri['ISOSpeedRatings'] . "<br>";
?>

imagecreatefromjpeg() Fonksiyonu

imagecreatefromjpeg() fonksiyonu, JPEG formatındaki resim dosyalarını PHP’de manipüle etmek için kullanılmaktadır. Bu fonksiyon, resmi bir görüntü nesnesine yükler.

<?php
  $resim = imagecreatefromjpeg("resim.jpg");
  $genislik = imagesx($resim);
  $yukseklik = imagesy($resim);
  echo "Resim genişliği: " . $genislik . "<br>";
  echo "Resim yüksekliği: " . $yukseklik . "<br>";
?>

Bu yöntemler, PHP’de resim bilgilerini almanın sadece birkaç örneğidir. PHP’nin imagecreatefrompng(), imagecreatefromgif() ve imagecreatefromwbmp() gibi diğer fonksiyonları da farklı resim formatlarını desteklemektedir.

Bu fonksiyonlarla birlikte, resim bilgilerine ulaşabiliyor oluyoruz. Fonksiyonlar farklı şekilde sonuçlar vermektedir. Bu sonuçlardan hangisi işinize yarayacaksa o fonksiyonu tercih edebilirsiniz. Bu fonksiyonların amacı, görsel hakkında detaylı olarak bilgi vermektir. Bu fonksiyonlarla birlikte, resim bilgilerine ulaşabili ve sonrasında bu bilgileri işleyerek sonuç üretebilirsiniz. Tüm fonksiyonların ürettiği sonuçlar, bir biriyle aynıdır.

Böylelikle php ile resim bilgilerini alma işlemini sağlamış oluyoruz. Bu ve bunun gibi diğer örnekler için php dersleri kategorisini inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir