PHP Dersleri
Trend

Php ile Facebook/Twitter Hashtag Uygulaması

Öncelikle Twitter ile başlayan ve sonrasında Facebook ile devam eden Hashtag uygulamasının php ile nasıl yapılacağını ve aramalarda nasıl kullanılacağını öğreneceğiz. Hashtag uygulaması aslında aynı konu üzerinde durulan paylaşımların listelenmesini sağlayan bir arama görevini üslenmektedir. Bu yöntem hem kullanıcıların daha fazla çaba sarf etmeden verilere ulaşmasını, hem de sistemin daha istikrarlı çalışmasını sağlayarak çift taraflı bir yarar sağlamaktadır.

Şimdi gel gelelim bu Hashtag uygulamasının nasıl yapılacağına. Bu işlemi yapabilmek için biraz regex bilgisine sahip olmak gerekiyor. Hashtag yazıp gönderildiğinde sahip olduğu yazı içinde link değerine sahip olması gerekiyor. Bunun için regex deseni ile # ile başlayan, içinde alfabe ve rakam içeren değeri almamız gerekiyor. Sonrasında ise bu almış olduğumuz değeri link düzenine göre yazdırıyoruz. Biraz karışık görünse de anlatmak istediğim tam olarak şu;

$hashtagbul = "@#+([a-zA-Z0-9-IıĞğÜüŞşİiÖöÇç]+)@si";

Buradaki hashtagbul değişkeni ile # ile başlayan ve içinde harf ile rakam içeren değerleri alıyoruz. Yalnız bu değerler Türkçe karakter desteklemediğinden dolayı ek olarak IıĞğÜüŞşİiÖöÇç karakterleri de belirtiyoruz. Böylelikle bu desen ile Hashtag olarak belirtilen değerleri almış oluyoruz.

Gel gelelim bu deseni nasıl kullanacağımıza. Bu deseni preg_replace ile kullanacağız. Preg_replace kullanarak gelen değeri link yapısına çeviriyoruz. Yukarıdaki tanımladığımız desen ile kullanımı şöyle olacaktır;

$veri = preg_replace($hashtagbul,'<a href="index.php?t=$1">$0</a>',$veri);

Bu kod ile hashtagbul değişkeninden gelen hashtag’i alıp link yapısına çeviriyoruz. İşlem olarak get yöntemini kullanarak hem veriyi yollamış oluyor hem de link değerini Hashtag olarak ayarlamış oluyoruz.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiğimizde $veri değişkenine gelen Hashtagli yazıların sadece Hashtagli kısımları link görünümünde olacaktır. Bu linklere tıklanması sonucunda ise bulunan dosyada (ya da belirlenen dosyada) t=XXX şeklinde gönderilimi yapılacaktır.

Hashtag İle Gelen Değerleri Nasıl Listeleriz?

Öncelikle get ile gelen değeri $_GET[“t”] ile almamız gerekiyor. Hashtagden gelen değeri aldığımıza göre artık veritabanındaki düzene göre listeleme işlemi yapabiliriz. Örnek teşkil etmesi açısından şöyle bir kod düzeni kullanılabilir.

mysql_query("select * from TABLO where baslik like '%".$_GET["t"]."%'");

Mantık ve Bilgilendirme: Bu uzun makale ve videoda anlatılmak istenen regex deseni ile belirlenen ifadeyi al ve o gelen değere göre işlem yaptır. Php her zaman akla dayalı bir yöntem izlediğinden dolayı sadece bunu kurgulamak ve uygulamak gerekir. Bu örnek ile regex kullanılarak istediğiniz veri türünü nasıl çekebileceğinizi göstermeye çalıştım. Aynı şekilde @ ifadesinde de kullanılarak örnekler yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir