PHP Dersleri

PHP ile AJAX Gönderimini Kontrol Etme

Bildiğiniz gibi AJAX kullanımıyla birlikte PHP işlemleri daha estetik bir hale gelmiş oldu. PHP işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için AJAX paravan görev yapmak ve harici bir sayfaya gönderimi sağlamaktadır. Gönderilen verilerin direkt kullanılması yerine AJAX ile gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Bu kontrolle birlikte, botların verileri göndermesini engellemiş olursunuz.

AJAX ile verilerin gönderilip gönderilmediğini $_SERVER global değişkeniyle ulaşabilirsiniz. Parametre olarak HTTP_X_REQUESTED_WITH değerini girmeniz gerekmektedir.

if( strtolower($_SERVER['HTTP_X_REQUESTED_WITH']) == 'xmlhttprequest' ) {
 ## Ajax gönderimi ise bu alan çalışacaktır.
} else {
 ## Ajax gönderimi değil ise bu alan çalışacaktır.
}

Yukarıda yer alan kod bloğunda $_SERVER küresel değişkeni kullanılarak ajax gönderimi olup olmadığı kontrol edilmektedir. AJAX gönderimleri SERVER küresel değişkenine http_X_REQUESTED_WITH parametresi ile xmlhttprequest olarak gelmektedir. Bu değeri yakalayıp gönderimin AJAX ile mi yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Aynı zamanda bu işlemi Ajax ile gönderilen veriler için farklı işlem, farklı bir yolla gönderilerse farklı bir işlem yapılmak üzere detaylandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir