SEO Dersleri

Paravan Blog Nedir, Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için birçok teknik kullanılmaktadır. Kullanılan teknikler genel itibariyle backlink odaklıdır. Paravan blog yapısıysa tam olarak bu işi yapmaktadır. Ana sitenizi yüceltmek, belirlenen kelimelerde backlink alarak popülerlik kazanmasını sağlarsınız. Bu işlemin yapım amacı; Arama motorlarının backlink ile sitelere değer biçmesidir. Paravan siteleri kullanarak kendi sitenizin değerini arttırabilirsiniz.

Backlink, değer belirlemek için en önemli etkendir. Sitenizin daha fazla tanınmasını veya daha itibar sağlar olması için ücretli ya da ücretsiz olarak backlink yollarına başvurabilirsiniz. Ücretsiz ama biraz meşakkatli bir yol olarak paravan blog seçeneği de tercih edebilirsiniz. Paravan blogların popüler olmasındaki en büyük etken ise blogger ve WordPress gibi ücretsiz hizmet sunan sitelerdir.

Blogger ve WordPress kullanarak, hiçbir ücret ödemeden web sitesi kurabilirsiniz. Kurmuş olduğunuz bu web sitesinde, ara ara kendi ana sitenizin reklamını link çıktıları yaparak kullanabilirsiniz. Böylelikle ücretsiz olarak backlink almış olacaksınız. Ayrıca paravan sitenizde, asıl sitenizi övmenizden de bir geri dönüş alacaksınız.

Kaliteli Bir Paravan Blog Oluşturmanın Yolları Nelerdir?

  • Oluşturacağınız paravan blog servisi ile ana sitenizin barındığı blog sistemi aynı tabanda olmasın. Blogger tabanlı bir siteniz için wordpress, tumblr sistemlerini kullanabilirsiniz.
  • Paravan bloglarınızın ana sitenize referans olduğunu unutmayın. Kısıtlı ve spam içerik üreten bir blog oluşturup ana sitenize size destek olmayacağı gibi zararda verecektir.
  • Link verme zamanına dikkat edin: İlk günden sayfalarınıza link vermeyin. Paravan bloglarınızda belli bir içerik sayısına ulaşın 5, 10 makale eklemeden ana sitenize link vermeyin.
  • Paravan bloglardan ana sitenizin sadece ana sayfasına link vermeyin, ara sayfalarınıza linklendirme yapın özellikle benzer konuyu işlediğiniz sayfalarda.
  • Paravan sitenizi belirli günlerde içerikler girerek güncel tutmaya çalışın. İlgi görmeyen paravan sitenizden çıkacak olan backlink değeri düşük puanlı bir getiri yapacaktır.
  • Çoklu paravan sitelerinde aynı yazıyı kullanacaksanız mutlaka spinleme yapmayı unutmayınız.

Paravan Blog’un Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Paravan blog; sitenizin değerine değer katmak adına yapılan bir çalışmadır. Ancak her alanda olduğu gibi fazla backlink çıkışı gibi yanlış kullanım şeklinden dolayı kaynaklanabilecek bazı dezavantajları da olabilir.

  • Zahmetli olan bu yolu kullanmanız sizi hadi daha fazla paylaşım ve link çıktısı yap dürtüsüne iletecektir. Bu dürtünüz hırs ile gelen sonsuz ihtiyacın ta kendisidir. Eğer bu hırsınıza kapılırsanız, siteniz çok fazla backlink alacaktır. Bu durumsa Google ve diğer arama motorları tarafından dikkate alınacak ve gereksiz span backlink olarak değerlendirilecektir. Böylesi bir durumda ÇÖP nitelikli site olarak değerlendirileceksiniz.
  • Paravan siteler kullanılırken abartı link çıktıları yapılmamalıdır.
  • Paravan siteleriniz, ana sitenizi niteler kategoride olmalıdır. Örneğin; Eğitim siteniz bulunuyorsa, buna gelecek olan backlink eğitim ya da genel blog tarzı paravan sitelerden çıkış yapılmalıdır.
  • Paravan sitelerinizde başka yazılar paylaşmaya da özen gösteriniz. Yalnızca sizin sitenizle alakalı içerikler olmamasına dikkat ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir