Genel Makaleler

Kod Bloklarını Kolaylıkla Kopyalayın (CodeCopy )

Kodlamalarla uğraştığınız da bir çok siteden yardım almanız gerekebilir. Kimi zaman bir fonksiyonun kullanımı olur, kimi zamanda veritabanı işlemlerinizi kolaylaştıracak işlemler. İhtiyaçlar yada yardımlar hiçbir zaman bitmeyecektir. Bir çok site, programlama dillerine ait kaynak kodlar ücretsiz olarak paylaşılmaktadır. Fakat kimi zaman yardım aldığınız sitede kullanılan kod bloklarını şekillendiren eklenti yüzünden, elde etmek istediğiniz kodlarda kopyalama işlemini gerçekleştirmek zor olabilir. Eklentiler yüzünden zaman kaybetmeniz, anlık hızınızı düşüreceğinden bu duruma bir çözüm bulunması gerekiyordu. Ki çözümde bulunmuş. Bu makalede kaynak kodların zahmetsizce kopyalanmasından bahsedeceğim.

Kod Kopyalama

Öncelikle bir birimizi hiç kandırmayalım. Herkes, her şeyi bilecek değildir. Bu yüzden aradığınız durumsal işlemleri kimi zaman bir yerlerden kopyalama ihtiyacında bulunabilirsiniz. Kopyalama yaparak kodlama yapmak ne utanılacak bir şeydir, nede bir eksik! İhtiyacınız olan şeyi arayıp bulmak, o programlama diline ne kadar hakim olduğunuzun da bir göstergesidir aslında.

Bir çok sitede kaynak kodların paylaşıldığını görmüşsünüzdür. Özellikle her programlama diliyle uğraşan kişilerin hayatında en az bir kere Stack Overflow sitesini ziyaret etmiştir. Bu tarz sitelerde yer alan kodların kopyalanması, kullanılan editörden yada elde edilecek kaynak kodun uzun olmasından dolayı kimi zaman zorluklar yaşatabilir. Yaşanacak bu zorlukları üstesinden CodeCopy eklentisini kullanarak üstesinden geleceğiz.

CodeCopy Eklentisi

CodeCopy eklentisi, İnternet sitelerinde yer alan kod bloklarının tek tıkla kopyalanmasını sağlamaktadır. Bir kod bloğunu kopyalamak için kodları seçmek yerine, kodların bulunduğu yerde eklenti sayesinde ortaya çıkacak olan butona basmak yeterli olacaktır.

Eklentinin kurulumuyla birlikte, kullanmış olduğunuz tarayıcınızda ziyaret etmiş olduğunuz sayfadaki tüm kodların yanında “Copy to Clipboard” butonu gelecektir. Bu butona basarak, butonun çıkmış olduğu bölümdeki kodları kolaylıkla kopyalayabilirsiniz.

Web sitelerinde kullanılan kod eklentilerinden bazıları bu uygulamayı engelleyebilir. Yada eklenti içinde yer alan kopyalama özelliği bu eklentinin çalışmasını kısıtlayabilir. Bu durumlar haricinde oldukça sağlıklı bir şekilde çalıştığını söyleyebilirim.

CodeCopy Eklentisi Kurulumu

CodeCopy eklentisine GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz. GitHub sayfasında detaylı bilgi ve kurulum yapılacak tarayıcılar konusunda bilgilendirmeler verilmiştir. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz tarayıcıyı seçerek kurulum işlemlerini kolaylıkla başlayabilirsiniz. Eklentinin sorunsuzca desteklemiş olduğu web siteleri aşağıdaki gibidir.

  • GitHub
  • MDN
  • Gist
  • StackOverflow
  • StackExchange
  • npm
  • Medium
  • ve daha fazlası..

Umarım tüm platformlarda sorunsuzca çalışacak duruma gelir de kopyalama işlemleri oldukça kolaylaştırılmış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir