jQuery Dersleri

JQuery İle Tabloları Excel’e Aktarma

Bu dersimde çok işe yarar bir eklentiden bahsedeceğim. Bu eklenti ile birlikte tabloları kolaylıkla excel’e çevirebileceksiniz. Excel çıktısı için eklentiyi dahil etmeniz ve gerekli kodları yazmanız yeterli. Tablodan Excel’e aktarma işlemini table2excel eklentisi ile gerçekleşireceğiz. Eklenti ile ilgili detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Eklentiye ait örnekleri gitHub sayfalarından edindiğiniz dosyalara bakabilirsiniz. Aynı zamanda js dosyasına ister indirdiğiniz dosyalardan isterseniz de cdn linkinden kullanabilirsiniz.

<script src="//cdn.rawgit.com/rainabba/jquery-table2excel/1.1.0/dist/jquery.table2excel.min.js"></script>

İlk olarak yukarıdaki CDN linkini kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında dosyaları edinipte kullanabilirsiniz. Tercihler size kalmış artık. Ayrıca jquery kütüphanesinide sayfaya dahil etmeyi unutmayınız.

Örneği uygulamak içinde bir TABLE oluşturalım. Sonrasında bu tabloda yer alan verileri excel’e aktaralım.

<table id="excelCevir">
  <thead>
   <tr>
     <th>Sıra</th>
     <th>Kitap Adı</th>
     <th>Yazar</th>
   </tr>
  </thead>
  <tbody>
   <tr>
     <td>1</td>
     <td>Her Yönüyle PHP</td>
     <td>ibrahim Çevrük</td>
   </tr>
   <tr>
     <td>2</td>
     <td>Nutuk</td>
     <td>Mustafa Kemal Atatürk</td>
   </tr>
   <tr>
     <td>3</td>
     <td>Serenad</td>
     <td>Zülfü Livaneli</td>
   </tr>
   <tr>
     <td>4</td>
     <td>Hayvan Çiftliği</td>
     <td>George Orwell</td>
   </tr>
  </tbody>
</table>

Excel’e aktarılmasını istediğimiz tablo için bir ID değeri oluşturdum böylelikle tabloya ulaşımım daha kolay olacak. Taboda yer alan verilerin excel çıktısını sağlamak içinde bir buton oluşturuyorum. Bu butona basıldığında isteği tetikleyecek ve dosyanın oluşturulmasını sağlayacak.

<button onclick="cevir('excelCevir','tablo.xls')">Excel'e Aktar</button>

Yukarıdaki buton’a onclick özelliğini yükleyerek tıklatıldığında yapması gerekenleri belirliyoruz. Butona tıklatıldığında cevir() fonksiyonu çalışacaktır. Bu fonksiyonda yer alan ilk parametre excel’e aktarılacak tablonun id değerine sahiptir. İkinci parametre ise excel dosyasının adını taşımaktadır. Şimdide jquery kodları ile bu işlemi gerçekleştirelim.

<script>
function cevir(id,dosya_adi){
  $("#"+id).table2excel({
   filename : dosya_adi
  });
}
</script>

Söylemiş olduğu gini eklentinin kullanımı oldukça kolay. Gelen değerleri alıp gerekli yerlere yazmakla sonuçlanıyor. İlk olarak tablo seçilip table2excel ile eklenti çalıştırılıyor. Dosyanın adı da filename ile belirleniyor.

Benim bir çok işimi kolaylaştırdığı için sizinle paylaşmak istedim. Daha öncesinde ayrıntılı bir şekilde çıktı alıyordum fakat bu kadar pratik değildi. Biraz pratikliğe giderek özelliklerden feragat ettim. Bu tarz işlemler ilk etapta işleri kolaylaştırması oldukça önemli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir