Javascript Dersleri

Javascript While Döngüsü Kullanımı

While döngüsü, her döngü gibi belirli bir koşul gerçekleşene kadar istenilen kodun döngü halinde yazılmasını sağlar. Döngü; döndürmek, yinelemek anlamı taşımaktadır. Bir öndeki for döngüsünün kullanımı gibi While döngüsünde de nasıl arttırma/azaltma işlemi yapılır bunu göreceğiz. Döngülerin yaptığı iş aynı olsa da kullanımlarında bazı farklılıklar vardır. Bu dersimizde ise While döngüsünün diğer döngülerden farklı kılan yapısını incelemiş olacağız.

While döngüsünün yapısını birkaç örnek ile inceleyelim ve kullanım farkını görelim.

var i = 0;
while(i<5){
i++
document.write("ibrahimcevruk.com"+" - ");
}

Yukarıda yazılmış olunan kodda önce bir değişken belirledik ve bu değişkenin değerinin sıfır olduğunu belirttik. Sonra While döngüsü ile i değişkeni 5ten küçük olacak şekilde bir koşul yazmış olduk. Bu koşulun sürekli sağlanması için süslü parantezin içine i++ tanımlamasını yaptık. Bu tanımlama döngü her çalıştığında değeri 1 arttır anlamını taşımaktadır. İstersek bunun yerine i = i+1; de diyebilirdik.

Bu koşullar doğrultusunda ekrana yazılacak olan değer ise ibrahimcevruk.com’dur.

Bu derste yer alan önemli noktalar olan sayının büyük/küçük yada eşitlik durumunu anlamadıysanız Javascript’te Karşılaştırma Operatörleri dersini izleyebilirsiniz.

Eğer burada yer alan artış/azalış ile ilgili özel durumun nasıl olduğunu anlamadıysanız Javascript’te Atama Operatörü dersini izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir