Javascript Dersleri

Javascript ile Tarih ve Saat İşlemleri (new Date)

Javascript dilinde tarih ve saat gibi zaman işlemlerini date nesnesi ile yapıyoruz. Date nesnesini kullanırken bu nesneyi çalıştırmak/dahil etmek amacı ile belirttiğimiz new etiketini date nesnesinden önce yazmamız gerekmektedir. Yani kullanım olacak new Date(); yazmamız gerekmektedir.

Date nesnesi tanımlanırken, 1 saniye = 1000 milisaniye olunduğu ve şart belirtmeden kullanıldığı takdirde bilgisayarda yer alan zaman bilgilerinin gösterildiği unutulmamalıdır. Date nesnesi farklı şekillerde kullanılmaktadır. Parantez içine almış olduğu değer türleri ile de işlem görmektedir.

Date Nesnesinin Parametresiz Kullanımı

Bu şekilde bir kullanım yapıldığında sahip olduğu bütün bilgileri tek seferde çıktı olacak verecektir. Kullanımı ve çıktısı aşağıdaki örnekte yer almaktadır.

var zaman = new Date();
 
document.write(zaman);

Bu şekilde kullanıldığında çıktı şöyle olacaktır; Thu Apr 17 2014 18:17:57 GMT+0300 (Türkiye Yaz Saati)

Date Metotlarını Kullanılarak Bilgilere Tek Tek Sahip Olma

Burada yer alan kasıt; date kullanılarak tarih ve saat ile ilgili bilgileri ayrıntılı bir biçimde tek bir durumda almadır. Yani tam bir bilgi yerine sadece belirlenen değerin elde edilmesidir. Örneğin sadece saat değerini alma gibi. Bunun kullanımı ise date değeri seçildikten sonra hangi bilgi çekilecekse ona göre komutun yazılarak işlem görmesidir. Örnek olarak şu şekildedir;

var zaman = new Date();
 
var yil = zaman. getFullYear();

Şeklinde bir kullanımı vardır. Çıktı olarak hangi yılda iseniz o yılı verecektir. Kaynakta yer alan siteden ayrıntılı bir biçimde metotları inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir