Javascript Dersleri

Javascript İle Klavye Tuşlarını Engelleme

Bu dersimizde Javascript ile klavye tuşlarının kullanımının nasıl engelleneceğinden bahsedeceğim. Klavyeden basılacak tüm tuşların engellenmesi de genel olarak CTRL + C ve CTRL + V tuşlarının kullanımını engellemektir. Aynı zamanda Mouse ile sağ tuşunda engellenmesiyle birlikte, sitenize yer alan yazıların kopyalanmasının önüne geçebilirsiniz.

Klavye Tuşları İle Engelleme

Klavye tuşlarının kullanımını kapatmak için onkeydown metodunu kullanacağız. Herhangi bir tuşa tıklatıldığında yapılacak değeri false ile etkisiz hale getireceğiz.

<script>
document.onkeydown = function (e) {
   return false;
}
</script>

Bu yazıyı Klavye kombinasyonları ile kopyalayamazsınız!

Yukarıda yer alan kodları sayfaya eklediğinizde, sayfa açıkken hiçbir tuş işlevini gerçekleştirmeyecektir.

Mouse ile Sağ Tuş Engelleme

Mouse ile site içerisinde ki yazıların kopyalanmasını engellemek için HTML etikete oncontextmenu değerinin false olarak belirlenmesi yeterli olacaktır.

<html oncontextmenu="return false">

Bu yazıyı Mouse ile kopyalayamazsınız!

Yukarıdaki örneği istediğiniz HTML etiketine uygulayabilirsiniz. En geniş HTML alan etiketi <HTML> olduğu için bu etikete uygulamanız en sağlıklısı olacaktır. Bu etiketin kullanımı jQuery ile gerçekleştirdiğiniz bazı işlemlerin çalışmamasına yol açabilir. Bunu da test ediniz.

Mouse Seçim Alanını Engelleme

Bu işlem ise şudur; Mouse yada CTRL + A gibi kısa yollar kullanılarak yapılan seçimlerde default olarak arka plan mavi ve yazılar beyaz olmaktadır. Bu seçim alanını CSS ile düzenlemek mümkündür. Bu alanı CSS ile none değerine eşitleyip, kullanıcının hiçbir alanı seçemediği algısını yaratabilirsiniz.

<style>
html {
   -webkit-touch-callout: none;
   -webkit-user-select: none;
   -khtml-user-select: none;
   -moz-user-select: none;
   -ms-user-select: none;
   user-select: none;
}
</style>

Bu yazıyı seçemezsin ki :)))

Yukarıda yer alan kodları eklediğinizde, yazı seçimlerinde mavi alan kaldırılacaktır. Böylece kullanıcı o alanı seçemediğini düşünecektir.

Sonuç Olarak

Yukarıda yer alan başlıkların hepsini bir arada kullanarak tüm engellemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu aşamaları yaparken, web sitenizdeki yazıların kullanıcılarla olan etkileşimini kötü etkileyebileceğini de unutmayın. Örneğin, yazılım üzerine kurulu bir sitenin yukarıdaki adımları gerçekleştirmesi oldukça saçladır. Çünkü kullanıcı sitede yer alan kodları kopyalamak ve kullanmak üzere orada yer almaktadır. Eğer bu işlevler engellenirse kısa süre içerisinde siteden ayrılacaktır. Bu davranışta hemen çıkma oranını arttıracak ve sağlıksız bir site haline geleceksinizdir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir