Javascript Dersleri

Javascript Do While Döngüsü Kullanımı

Döngüler belirlenen koşullar ile işlem yaptığından dolayı ekran çıktıları belirlenen koşul kadar veriye sahip olmaktadır. Yani birden fazla işlemin gerçekleştiği görülmektedir. Eğer yapacağımız işten dolayı döngüden gelen değeri ekrana bir kez yazdırıp sonrasında ise koşul gerçekleştiğinde devam et demek istiyorsak o zaman kullanacağımız döngü do While döngüsüdür.

Bu döngü ilk önce do yer alan işlemleri gerçekleştirmekte sonrasında ise While alanında yer alan koşul gerçekleşmesi durumunda işlemlerine devam etmektedir. Bu sayede döngüyü daha mantıklı bir işlevsel hale getirmemize yarayacaktır.

Örnek olarak bir durum düşünmek gerekirse; Bir e-ticaret sitesinde, müşteriye bir malı almak isteyip istemediği sorulduğunda müşteri “Hayır!” yanıtını verirse, alış/veriş sorusunu soran döngüyü durdurmamız gerekecektir. Müşteri alışverişe “Devam” etmek istediğini bildirirse, döngü devam edecek ve müşteriye alış/veriş sorusu yeniden sorulacaktır.

Bu tarz sorulu/cevaplı sistemlere göre işlem yapılacak olan alanlarda do While kullanılması sistemin daha kararlı bir yapıda çalışmasını sağlayacaktır. Böylelikle kod yorgunluğu da ortadan kalkacaktır.

Do While yapısının çalışma şekli taslak olarak şu şekildedir;

do{
 
// işlem
 
}while( //koşul );

Yukarıdaki yer alan yapıda yer alan işlem ve kod alanları doldurularak döngü sağlıklı bir biçimde kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir