Genel Makaleler

Elveda Eski Dostum Winamp Elveda

Bugün facebook’ta görmüş olduğum bu haber beni fazlasıyla üzdü. 2004 Yılında ilk bilgisayara sahip olduğum zamanlarda bilgisayara yüklemiş olduğum müzikleri dinlemek için o dönemin en efsanevi, en popüler olan oynatıcılarından Winamp’ı kullanıyordum. Zamanın neredeyse tek eli denilecek olan winamp artık günümüz şartlarına fazla dayanamayıp piyasadan elini ayağını çekmeye karar vermiş.

Winamp dediğimizde aklıma ilk gelen şey; Winamp’ı ilk kurup çalıştırdığımızda player açılıyor ve bir Winamp tanıtım müziği çalıyordu sonrasında ise bir kuzu mu yoksa lamamı bilemedim ama bir meleme sesi geliyordu. Her ne kadar o 5-6 saniyelik ses kaydına sinir olsam da şuan onu bile özlediğimi itiraf etmeliyim. Hatta o çalan şarkıyı da bulup şuraya sıkıştırmak istedim. Şu alttaki ses kaydını dinlerseniz eminim sizinde gözünüzde bir çok anı canlanacaktır.

Yeni teknolojiye kafa tutamayan Winamp, 20 Aralık’ta aralıkta artık internet ortamından kaldırılacak. Bununla beraber Winamp.com da aynı tarihte bir daha hiç açılmamak üzere kapanacak. Elinizde bir anı bulundurmak istiyorsanız o zaman site üzerinden winamp’ın son sürümünü indirebilirsiniz.

Sadece müzik dinlemediğim gibi birkaç adını anmak istemediğim videoları izlediğim, bilgisayardan zevk almamı sağlayan basit ara yüzü ve ekranı boylu boyunca kaplayan şarkı listesi alanı ile en çok sevdiğim oynatıcıya veda etmenin zamanın gelmesi beni şuan hüzünlendirdi. Biraz düşündüm de ilk bilgisayarımda Winamp’ı açıp Neşet Ertaş şarkılarını oynatma kısmına sürükleyip deli gibi dinlerdim. Özellikle de Zahidem şarkısı benim için vazgeçilmezdi.

Böylesine içli dışlı olduğum bir dostuma daha elveda demek zorunda kaldım işte. Umarım ilerleyen zamanda bu tarz haberleri İnternet Explorer içinde alırız. O zaman böylesi bir yazı yazar mıyım bilmiyorum ama yazarsam içeriğinin buruk dolu olmayacağının kesinliğini verebilirim.

Elveda Winamp

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir