SEO Dersleri

Dofollow ve Nofollow Etiketleri Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bildiğiniz gibi bir site iskeleti oluştururken en uygun html taglarını kullanarak kullanışlı bir yapı oluşturmaya çalışırız. Html dili her ne kadar basit kurallarda ilerleyen en basit bir dil olsa da her geçen gün standartları değişmektedir. Değişen yenilikler arasında ise bir linkin takip edilip edilmeyeceğini belirleyeceğimiz bir taglama sistemi gelmiştir.

Peki bu Dofollow ve Nofollow etiketleri nasıl kullanılır? Ne İşimize yarar?

Dofollow botların gözünde genel olarak siteyi beğendim link veriyorum anlamına gelmektedir. Yani bu etiketi kullandığımızda botlar sitemizi dolandığı gibi o verdiğiniz linke de +1 güvenli site olarak değerlendirecektir. Siteniz bu link takısına sahip olan siteyi de takip edecektir. Kısaca ben buna kefilim gibi bir şey demiş oluyorsunuz.

Nofollow ise sadece linki belirtiyorum, verdiğim linke pagerank değerimden pay verme anlamına gelmektedir. Buda ben bu sitedeki bir dökümanı kullandım ama bu sitenin ne yapacağı belli olmaz yada koca sitede sadece bu iyi ondan ben sadece linki verdim anlamı taşımaktadır. İleri de başınıza dert almamak için kötü puan olarak bu tagı kullanmanızı öneririm.

Tagların Kullanımı şu şekildedir;

<a rel="nofollow" href="https://ibrahimcevruk.com">ibrahimcevruk.com</a>
 
<a rel="dofollow" href="https://ibrahimcevruk.com">ibrahimcevruk.com</a>

Yukarıdaki gibi do yada no gibi kulanım yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir