Genel Makaleler

Blog Yazarları Değerlendirmesi (Erkekler vs Kadınlar)

Günde birçok web sitesini ziyaret ediyor ve yeni bloglar keşfederek daha fazla kişinin yorumuyla bir takım bilgiler ediniyorum. Bir gece vakti aklıma “Erkekler mi yoksa Kadınlar mı daha iyi blog yazıyor?” sorusu takıldı ve bunun üzerine gezmiş olduğum blog sitelerini değerlendirmeye koyuldum. Böylesi bir değerlendirmeyi yaparken derinlemesine bir istatistiki çalışma yapacak ta değilim. Yüzeysel ve faydalı olma felsefesine dayanarak bir tespit yapmaya çalıştım.

Web sitelerini ziyaret ederken birçok konuya değinerek puan usulü ile bir sonuca varmaya çalıştım. Bu değerlendirmeyi yaparken de kadın erkek eşitliğini göz ardı etmeksizin yaparak doğru bir sonuç çıkartmaya çalıştım. Bu değerlendirmeyi yapmaya başladığımda sanki çok önemli bir konu üstünde çalışıyormuşçasına heyecanlandığımı da itiraf etmeliyim.

Web sitelerini gezdim ve bir takım sonuçlar elde ettim. Bu sonuçları elde ederken toplamda 200 adet web sitesini ziyaret ettim. Bu sitelerden 100 tanesi erkek yazarlarına ait olurken, 100 tanesi de kadın yazarlara aitti. Burada değerlendirme yaparken site sayılarını da eşit tutmak istedim. Gel gelelim değerlendirme sonuçlarına…

1 – Site Tasarımı / Site Düzeni

 • Erkek Blog Yazarları: Genel olarak site tasarım ve düzenin de daha tertipliler. Fakat özgünlük düşünüldüğünde sınıfta kalacak durumdalar. Piyasada bulunan standart yapıları direkt olarak kullanmaktalar. Bunun yanında site düzeni olarak güncel yapılandırılmalardan yararlanarak çözünürlük kavramını her ortama hemen hemen taşımışlar. Yenilik takipçisi olarak kadın yazarlara göre daha baskınlar. Çoğunluk hazır sistemlere dayalı siteler olsa da az bir kısmı kendi tasarımını ya da kendi sistemini kullanmaktadır.
 • Kadın Blog Yazarları: Site düzeni ve logo/banner arasında gelip gidilen resimleri genellikle pembe tonlarında ve çoğu siteden bağımsız hareket etmektedir. Yani bir bütünlük pek yakalanamamış. Neden bilmem ama göz yormak için düzenlenen yapıda bir temaya sahipler(erkekler gözünde o renk cümbüşü kötü görünüp, kadınlar tarafından seviliyor olabilir belki. Bunun ayrımını maalesef ki bir erkek olarak yapamıyorum). Yenilik takibi genellikle çoğu sitede yok. Hazır sistemler üzerine kurulu birkaç düzenleme ile hazırlanmış siteler daha çok yoğunlukta yer almaktadır.

2 – İçerik Yönetimi

 • Erkek Blog Yazarları: Genel olarak yazarlar teknoloji üzerine konulara değinmişler. Bu ilgi alanları çeşitleri farklılıkları olacağından dolayı değerlendirmeye tabi değildir. Bunun dışında nedendir bilmem ama görmüş olduğum bir yazı neredeyse hiçbir değişiklik yapılmaksızın 5 – 6 blogda daha rastladım. Bunun üzerine diğer yazılara baktığımda gene aynı sorun ile karşılaştım. Buradan çıkartılacak olan sonuçsa; Erkek yazarların daha çok kopyacı olduğunu göstermektedir. İçerik yönetiminde kullanılan üslup, ulusa seslenir tarzda, fazla mesafeli bir dil kullanılmaktadır. Yazılarda yer alan görsel içerikler ise bir o kadar özensiz ve arama sonuçlarından çıkan ilk resim alınıp işleme tabi tutulmuş gibi.
 • Kadın Blog Yazarları: Genel olarak yazarlar kitap, film, kişisel yorumlar, kozmetik ürünleri ve günlük konularına değinmişler. Bu ilgi alanları pek tabi ki de değerlendirmeye tabi değildir. Fakat bu çeşitlik erkeklere göre çok olması şaşırılası bir durum. Kadın yazarlarda yer alan makalelerin hiç birisine diğer bloglarda rastlamadım. Buda kadın yazarların ne kadar özgün içerik ürettiklerini göstermektedir. İçerik yönetiminde bulunan üslupta sanki muhabbet edercesine bir yazım tarzı gerçekleştirilmiş. Buda yazıların sıkılmadan okunmasını sağlıyor. Görsel içerikler ise kadınsal özelliklere yer veren süslemelere yer verilerek işlenmiş, özenilmiş durumda.

3 – SEO, Arama Motoru Optimizasyonu

 • Erkek Blog Yazarları: Her ne kadar tema olarak hazır sistemleri kullananların sayısı çok olsa da, sisteme ait eklentilerle daha kullanışlı ve seo kurallarına uygun yapılar ortaya çıkıyor.
 • Kadın Blog Yazarları: Çoğunluk olarak hazır sistemler kullanıldığından ve eklentiler takip edilmediğinden dolayı, yalın ve güncellemeden yoksun siteler yer almaktadır.

4 – Reklam Yönetimi

 • Erkek Blog Yazarları: Yazarların hemen hemen hepsi, sitede az içerik olmasına rağmen reklam alanları bulundurmaktadır. Büyük bir çoğunluğu ise o boşlukları Adsense ile çoktan doldurmuş durumdalar. Hemen hemen her sitede bu alana reklam verebilirsiniz ibaresini görebilirsiniz.
 • Kadın Blog Yazarları: Reklam alanları ve Adsense sisteminden habersiz gibi sadece içerik üzerine dayalı siteler çoğunluktadır. Yapmış oldukları tek reklam, beğenmiş ve yararlı olarak buldukları diğer kullanıcıların sitelerini tanıtan, karşılığında ücret almaksızın yazılmış olan yazılardır.

Sonuç ve Değerlendirme Aşaması

Her ne kadar yapmış olduğum değerlendirmeleri yukarıdaki açıklamalarda istediğim gibi anlatamasam da bu tarz kadın ve erkek bloglarına uğradığınızda aradaki farkları göreceksinizdir. Sanırım ne demek ve değerlendirme yapma aşamasında nasıl bir görüntü ile karşılaştığımı tahmin ediyorsunuzdur.

Şimdi yukarıda açıklamalarını yaptığım konulara göre ortalama puan değerlerini yazayım ve sonrasında sonuç puanı ile son durum değerlendirmesi yapalım. Puanlama 5 üzerinden yapılmaktadır.

Erkek Yazarların Puanları: 4 / 2 / 4 / 1 = Ortalama 2,2

Kadın Yazarların Puanları: 2 / 5 / 2 / 4 = Ortalama 2,6

Ortalama olarak Kadın yazarlar daha başarılı bir durumdadır. Bunun nedeni; tamamıyla günlük tutarcasına oluşturdukları yazıları, reklam ve spam içeriklerle sitelerini karışık bir havaya sokmadan yayın yapmaları ve sadece özgün içerikler üretmesidir. Her ne kadar erkek yazarların ortalaması, kadın yazarlara yakın olsa da bir blogda önemli olan unsurun içerik olduğunu unutmamak gerekir. İçerik temel olarak ele alsaydı; kadın yazarlar 5/5 yaparken, erkek yazarlar 2/5 olarak kalacaklardı.

Erkekler daha çok hazıra yatma ve para odaklı bloglar hazırladıklarından dolayı, kadınlara göre daha az fayda sağlamaktadırlar. Blog tarzı genellikle günlük tutmanın interaktifi olarak yer almaktadır. Fakat bunu uygulayanlar sadece kadın yazarlardır. Tabi bu sonuçlar herkesin böyle olduğunu göstermemektedir. Ziyaretini yapmış olduğum siteler üzerinden bir değerlendirme yapmaya çalıştım.

Cinsiyet ayrımından yola çıkarak yapmış olduğum bu değerlendirmeyi şu andan itibaren daha detaylı bir biçimde inceleyerek excel yardımı ile notlar alarak kayıt etmeyi düşünüyorum. Bu değerlendirmemi bitirdiğimde daha iyi sonuç alacağımı düşünüyorum. Burada yapmış olduğum değerlendirme de bir ön yazı niteliği taşıyarak diğer değerlendirmeye yol gösterici olacaktır.

Erkek Blog Yazarlarına Tavsiyeler

 • Siteleriniz de daha çok teknoloji yerine daha çok konulara yer vermek yararınıza olacaktır. Örneğin; okumuş olduğunuz bir kitap hakkında yorumlarınızı yazmak ya da izlediğiniz bir film hakkında yorum yapmak gibi. Bu tarz içerikler üreterek hem özgünlüğü sağlamış olacaksınız hem de bu yazmış olduğunuz yazıların daha fazla kişilere ulaşmasını sağlamış olacaksınız.
 • Sitelerinizde yer alan reklam alanlarını kaldırmanız (reklam ver gibi alanlar) görüntü çirkinliğini ortadan kaldıracak ve bloğu sadece içerik üretmek üzere olduğunu göstereceksiniz. Böylelikle sadece bir yapı ile daha çok bilgi pazarlaması yapacaksınız. Reklam yerleşimleriniz ise kullanıcıyı rahatsız etmeyecek türden olası sizin için daha yararlı olacaktır. Genel mantık; Reklama ne kadar tıklatırlar değil, makalemi ne kadar okurlar olmalıdır.
 • Her ne kadar hazır temalar kullanırsanız kullanın, bu temaların size özgün yönünü ortaya koymaya çalışın. Sanki tema size aitmiş gibi bir görünüm sergileyin. Bu da sizin özen gösterilen siteler arasında yer bulmanızı sağlayacaktır.

Kadın Blog Yazarlarına Tavsiyeler

 • Sitenizin alt yapısı ne kadar hazır sistem olursa olsun eklenti ve güncellemelerini eksik etmeyiniz. Eğer çizim konusunda yetenekliyseniz kendi temanızı hazırlamak daha uygun olacaktır. Sadece sizin hoşunuza giden renklerden oluşan görseller yerine daha fazla kitleye hitap eden renk tonları seçmeniz daha iyi bir tercih olacaktır.
 • SEO ve Arama motoru optimizasyonu hakkında biraz bilgiye sahip olmanız, sitenizde yer alan içeriklerin daha fazla kişilere ulaşmasını sağlayacaktır. Böylelikle yapmış olduğunuz özgün içeriklerin daha fazla kişiler tarafından okunmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sitenizde reklam yayınlamamanız her ne kadar görünüş olarak güzel olsa da yapmış olduğunuz özgün içerikler ve yararlı bilgilerden dolayı biraz gelir elde etmeniz daha iyi olacaktır. Fazla abartıya kaçmamak kaydıyla sitenizde reklam yayınlamanız güzel bir davranış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir