SEO Dersleri

Alexadan Düşeceğim Diye Google’ın Gözünden Düşmeyin!

Her web sitesi sahiplerinin ilk anda düşündüğü yanlışları bu yazımda toplamak istedim. Şimdi bir web sitesini açtıktan sonra aklımıza gelecek olan soruları ele alarak başlayalım. Bu sorular başlıca olarak şunlardır; Web sitem nasıl hit kazanır? Alexa sıralamasından nasıl hemen düşerim? Google beni ne zaman anlık olarak indexler? Bunun gibi birçok soru ile karşılaşabilirsiniz.

Bu sorular karşısında yapılacak olan yanlış bir davranışı şöyle açıklamak istedim. Eminim birçok site sahibi bu düşüncelerde bulunmuş ve bu anlattığımı yapmıştır.

Web sitenizi kendiniz kodlamışsanız veya teması size aitse bir heyecan ile sitenin açılışını yaparsınız. İlk gün ve ikinci gün baktığınızda sitenize pek gelen giden göremezsiniz. Hatta hiç kimsenin girmediğini fark edersiniz. Sonra bu sinirle o kadar emeğim boşa mı gidecek diyerek hemen bir hit sitesine üye olursunuz ve sitenize hit çekersiniz. Hitler sitenize gelir ve siz kendinizi hak ettiğiniz yerde olduğunuzu zannedersiniz. Ama biliyorsunuz ki bu hiti bir site aracılığı ile alıyorsunuz yani kendi yapmış olduğunuz yalana ilk olarak kendinizi inandırıyorsunuz. Sitenize düzenli olarak gelen hit sizi Alexa sıralarında düşürecek ve başarılı bir site gibi sizi iyi yerlere taşıyacaktır. Böylece kendi sitenizi ne kadar kaliteli olduğunuzu düşünürsünüz. Bir yere kadar böyle geldikten sonra artık daha fazla hit sitesine üye olur ve programlar kullanmaya başlarsınız. Bu sizin sitenizi elbette ki bir yere kadar getirecektir ama..

İşte yukarıdaki davranışı yeni site sahiplerinin birçoğu uygulamaktadır. Tabi hepsi değil büyük bir çoğunluğu bunu yapmaktadır. Şimdi bu davranış her ne kadar güzel ve mantıklı olarak görünse de şöyle bir durum var. Google amca. Peki, bu duruma Google amca ne der? Bildiğiniz gibi Google web site analizlerini Analytics sitesinde yapmaktadır. Bu sitenin detaylarında siteye gelen kişinin sitede ne kadar vakit geçirdiğine bakar. Yukarıdaki yanlış davranışı yapan kişinin kullandığı siteler 20 saniye en iyi 60 saniyeye kadar durmaktadır. Google bu 20-60 arasındaki durumu fark edince şöyle bir durum analizi yapar; “Bu site iyi hoş tamam da neden 20-60 saniye kadar bir ortalaması var? Yoksa hiti almak için vaatlerde bulunuyor da içerik olarak kaliteli değil mi yoksa?” der ve siteniz artık Google tarafından işe yaramayan çöp site muamelesi görmeye başlar. Böylece 1. Sayfada yer alama konusu da sadece hayallerinizde kalır ve çok uzun bir süre 1. Sayfada olmayı başaramazsınız. Unutmayın ki önemli olan Alexa gözünde bir yere gelmek değil, Google tarafından işe yarar bir site olarak tanınmaktır. Google tarafından iyi bir şekilde tanınırsanız işte o zaman siteniz hemen indexlenmeye başlar ve akabinde yapmış olduğunuz kaliteli paylaşımlardan dolayı hitiniz artar. Bu saye de Alexa değerlerinizde iyiye yönelik düşüşler meydana gelir.

Şöyle bir toparlamak gerekirse; Siz siz olun kendinizi kandırmayın. Bir meyvenin bile gelişmesi için bir çok aya ihtiyacı olduğunu düşünürsek bir web sitesinin de tutması için belli bir zamana ihtiyaç olacaktır. Bunun için sabırlı olmanız gerekmektedir. Sabrınızı koruyarak site amacına göre paylaşımlar yapınız ve her şeyin organik olmasını sağlayın. Yoksa maazallah kanser gibi bir illete kapılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir