Youtube'un Telif Hakkı Nedeniyle Videoları Kaldırması

Geçtiğimiz günlerde video kanalımda Star tv yayınlanan işler güçler dizisinden 2 dakikalık bir videoyu yüklemiştim. Yüklememdeki neden ise o duygusal sahnede söylenen söz ile ilgili bir makalemin olmasıydı. Makalemi yazmıştım ama videoyu geç yüklediğim için yarın yayınlarım demiştim. Bir sonraki gün youtube hesabına giriş yaptığımda bir bildirim sayfasına yönlendirildim. Bildirimde yazan ise Doğuş Yayın Grubuna ait telif hakkı olan bir videoyu paylaşmış olmamdı.

Dizinden bir sahneyi alıntı yaparak yayınlamak telif hakkı ihlali olduğundan dolayı video kanalımdan da silindi. Silinme sonrasında youtube beni telif haklarıyla ilgili bir sayfaya yönlendirdi. Bu sayfada 5 soruluk bir test yer alıyordu. Telif haklarını iyice anladığınızı göstermeniz için bir testti. Bu testi geçmeden kanalınıza ulaşamıyorsunuz. İlk çözdüğümde 3 yanlış 2 doğru yaparak testi geçemedim. Testi geçene kadar siteden hiç bir türlü yararlanamıyorsunuz. Daha sonra testi geçtim ve sayfama ulaştım.

Sayfamın açılması bir yana telif ihlali yüzünden o ay yer alan reklam kazancım da hesaplanmadı. Yayınladığım o videodan para kazanmak istiyorum demedim bile. Her neyse... ne olursa olun kanalınızda dizilere ait hiç bir şey paylaşmayınız.

O dediğim kırmızı bildirim ekranının görüntüsünü de almıştım. Sırf bu yazıyı yazdığımda altına koyabilmek için :) İşte beni karşılayan o ekran;

- 04.05.2013 / 13:29:18 0

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

3:18 Php Dersleri

Sqrt Functionu İle Sayıların Kökünü Almak

Kategori: Php Dersleri | 03.05.2013
Javascript

Javascript İle Haberler Manşet Sistemi Yapmak!

Kategori: Javascript | 25.06.2013
2:55 Php Dersleri
5:49 Css Dersleri

Css'in Sprite Özelliğinin Kullanımı

Kategori: Css Dersleri | 03.05.2013
Genel Makaleler

Elveda Eski Dostum Winamp Elveda

Kategori: Genel Makaleler | 21.11.2013

Yorum Listesi (2) # YorumYap

  • Serdar Açıkyol (06.05.2013 - 09:17:42)
    Bu tür videoların silinme olasalığı çok fazla olmuyor galiba ama her ihtimale karşı paylaşılmak isteniyorsa da bence farklı bir hesap üzerinden paylaşılabilir.
  • anonim (01.10.2013 - 13:13:36)
    ilk telifini yemişsin telif 2 tane daha alırsan hesabın fes edilir ona gore dikkatli ol
    eğer 6 ay boyunca baska bir telif almazsan o telif kalkar
    bir de her dizi telif vermiyor dizilerden cok kazananları tanıyorum

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.