PNG Dosyalarınızı Kalite Kaybı Olmadan TinyPNG ile Sıkıştırın


Web sitelerinde genellikler logolarda kullanılan png dosyalarınız, diğer resim dosyalarına göre boyutları çok olmaktadır. Bundan dolayı hazırlamış olduğunuz sitelerin yüklenmesi uzun sürecektir. Genel olarak ben bundan çok şikayetçi durumdaydım. Bu durumdan şikayetçi olup dururken karşıma TinyPNG adında bir site çıktı. Bu siteyi kullanarak transparan olan resimleriniz bile kalite kayıpsız bir şekilde boyutlarında azalma olacaktır.


Yukarıda gördüğünüz gibi %70 a kadar bir boyutta azalma olmuş ve hiç bir görüntü kaybı da yok. Bende bu uygulamayı kullanarak sitemde yer alan bütün .png uzantılı resim dosyalarımı bir kez daha yeniden değerlendirmeye aldım ve yaklaşık olarak 200 - 300 kb kadar boyutta azalma oldu. TTNET kullanan bir ülke olarak bu 200 - 300 kb dikkate alınmayacak bir boyut değil.

Önemli Not : Sitemdeki png dosyalarını yeniden boyut değerlendirmesine sokarken şöyle bir şey ile karşılaştım. Örnek olarak 100kb olan bir resim dosyası düzenleme sonrasında bana 120kb olarak döndü. Tabi bunu kullanmadım. Bazen boyutta düşme olurken bazende boyutları artabiliyor. Resimleri indirmeden önce karşısında yer alan + ve - değerlerine bakmanızı tavsiye ederim. optimizasyon sonrasında gelen sayfa da aşağıda yer almaktadır. Ona bakarak ne demek istediğimi anlayacaksınızdır.


Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi yüzdelik olarak ne kadar işleme sokulduğu görüyor. En alttaki resimde +%5 olarak bir boyut artışı var. Bundan dolayı -%xx olanları indirip kullanmanız tavsiye edilir.

Siteye ulaşmak için :

PNG Dışında resimlerinizi oprimizasyon etmek isterseniz adresinde yer alan makaleye bakabilirsiniz.
- 04.05.2013 / 13:14:55 1

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

5:39 Css Dersleri

Selection ile Seçilen Yazıları Renklendirme

Kategori: Css Dersleri | 03.05.2013
5:30 Php Dersleri

Php ile İni Dosyalarını Okutmak

Kategori: Php Dersleri | 04.05.2013
14:40 Php Dersleri

PHP ile Dinamik Sitemap (Site Haritası) Yapımı

Kategori: Php Dersleri | 06.05.2013
11:36 Javascript
Genel Makaleler

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.