Php ile Meta Tag Bilgilerini Çekme | get_meta_tag();

Bu dersimizde hedef sitede bulunan meta değerlerini nasıl çekebiliriz bunu göreceğiz. Bu işlemi bot derslerinde yaptığımız gibi dinamik alanları belirleyebiliriz ama bu tarz bilgileri çekme bazı sitelerde çalışmayacaktır. Bunun nedeni sitede kullanılan tırnak sorunundan dolayıdır. Bu tarz sorunlarla karşılaşmadan direk olarak sitenin meta tagına ulaşmak için php'nin hazır fonksiyonunu kullanacağız.

Get_meta_tags fonksiyonu aldığı site bilgisi değeri ile siteyi ziyaret eder ve sayfada bulunan meta değerlerini ekrana yazdırır. Böylece meta bilgisine ulaşmak için ayriyeten başka tanımlamalar yapmamız gerekmez. Tek satırlık kod ile sitelerin meta bilgilerine ulaşılmasını sağlar.

Kullanımı ise şu şekilde olacaktır;

<?php $site = get_meta_tags("http://ibrahimcevruk.com"); ?>

Yukarıdaki örnek gibi site bilgisini yazdıktan sonra çıkan değerleri görebilmek için print_r ile yazdırmamız gerekmektedir. Bunun nedeni ise fonksiyonun çıktısının array olmasıdır.

Örneğe göre çıktısı da şu şekilde olacaktır;

Array ( [google-site-verification] => J8rZovOoIuB8DF4HcFrWtcRrVTHx8ASVpUw3KolWFhA [yandex-verification] => 6ea0b2e9b449b345 [description] => Güncel Html,Css,jQuery,cURL ve Php Dersleri, web dilleri hakkında dökümanlar, Ücretsiz türkçe ve videolu webmaster eğitim kaynağı [keywords] => php dersleri, css dersleri, jquery dersleri, ücretsiz web , webmaster, web tasarım, grafik tasarım, jquery, ajax, php, php script, javascript, html5, photoshop, kayan menü, alan adı, video download, jquery api [robots] => index,follow )

Böyle gelen verilerde istediğimiz hedef bilgiyi almak için köşeli parantezleri kullanırız. Örneğin gelen veriden description bilgisini yazdırmak istersek o zaman kodumuz şöyle olmalıdır;

echo $site[description];

Bu kullanım description değerini ekrana yazmamızı sağlayacaktır. Böylelikle siteden istediğiniz veriyi tekil olarak çekebilirsiniz.
- 15.10.2013 / 23:56:29 4

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

cURL Dersleri

Spor Toto Süper Lig Fikstürü Botu Yapmak | 2013-2014

Kategori: cURL Dersleri | 19.08.2013
13:38 Css Dersleri

Css ile Basit Bir Menü Hazırlama

Kategori: Css Dersleri | 03.05.2013
jQuery Dersleri
3:28 Html Dersleri

Alexa widget oluşturma

Kategori: Html Dersleri | 03.05.2013
6:25 Php Dersleri

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.