Php ile Html5 Multiple File Kullanarak Upload İşlemi Yapmak

Bu dersimizde html5 ile gelen multi file seçme aracını kullanarak php de nasıl yükleme yapılacağını göreceğiz. Multi file özelliğini kullanmayanlar yada ilk defa duyanlar için şöyle söyleyeyim; gelen multi özelliği ile artık tek input değeri ile birden fazla dosyayı işleme sokabileceğiz. Yani alt alta inputlar girerek hepsinden verileri alma dönemi ortadan kalkmış oluyor. Kısaca ancak bu kadar açıklayabilirim :)

Şimdi gel gelelim bu işlemi nasıl yapacağız. Önde bilindik bir form oluşturuyoruz. Bu formda 2 adet input kullanıyoruz. Bunlardan ilki multi file diğeri ise yollama işlemini görecek olan submit butonumuz olacak. Şimdi ilk önce index.php dosyamızı oluşturalım ve alttaki gibi içine dolduralım.

<form action="upload.php" method="post" enctype="multipart/form-data">
<input type="file" multiple="multiple" name="file[]" />
<input type="submit" value="Upload" />
</form>

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra bir de upload.php dosyamızı oluşturalım. Bu dosyanın içine de altta yer alan kodlarımızı yapıştıralım. Şimdi kullanıma hazır durumdadır. İstediğiniz kadar dosyayı seçip upload işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

<?php
for($i=0;$i<count($_FILES['file']['size']);$i++){
$uzantisi = getimagesize($_FILES["file"]["tmp_name"][$i]);
$uzanti = explode("/" ,$uzantisi["mime"]);
$resimadi = md5(rand(0,99999));
$resimadi .= ".$uzanti[1]";
move_uploaded_file($_FILES['file']['tmp_name'][$i],$resimadi);
}
?>

Şimdi yukarıdaki php kodlarını anlamayanlar için satır satır anlatıma gidiyorum.

2. Satır -> Burada gelen dosyaların adetini öğreniyoruz. Gördüğünüz gibi $i değişkenimiz var birde gelen değerleri saydırmak için kullandığımız count(); komutu yer almakta. Burada gelen değerleri sat ve 1 er 1 er $i değişkenini arttır diyoruz.

3. Satır -> Burada ise getimagesize ile gelen dosyaların bilgilerine ulaşıyoruz. Burada uzantısını alacağım için bunu kullanıyorum. Dilerseniz tiplerinide alabilir istemediğiniz veri tiplerine izin vermeyebilirsiniz.

4. Satır -> Burada veri tipinde örneğin; "images/png" gibi bir çıktı olduğundan ben / dan sonra gelen değeri almak istiyorum bunun için burada explode ile o yeri kesiyorum.

5. Satır -> Burada verilere yeni ad vermek için rastgele bir sayı üretiyorum ve onu md5 ile uzun bir ad atamış oluyorum.

6. Satır -> Burada ise $resimadi adlı değişkenin devamı olduğunu belirten .= yazıyorum ve gelen dosya uzantısını tanımlıyorum.

7. Satır -> Burada artık upload işlemini gerçekleştirecek olan move_uploaded_file kullanıyoruz. İlk değer gelen resim dosyası, ikincisi ise yeni verilecek olan addır.

Görmüş olduğunuz gibi işlem bu kadar basit ;)
- 23.06.2013 / 21:17:36 0

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Css Dersleri

Css ile Radio Butonlarını Şekillendirme

Kategori: Css Dersleri | 24.08.2013
10:26 Javascript

Javascript Document Nesnesi ve Elemanlara Ulaşma

Kategori: Javascript | 01.05.2014
Php Dersleri

Php İle Sayıların Arasına Nokta/Virgül Koymak

Kategori: Php Dersleri | 23.08.2013
Php Dersleri

Php İle Birden Fazla Boşlukları Silme İşlemi

Kategori: Php Dersleri | 17.09.2013
Css Dersleri

Css Before ve After Sözde Öğelerin Kullanımı

Kategori: Css Dersleri | 23.08.2013

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.