Nereden Nereye Geldik | Site Geçmişi Hakkında

Sitemde dolanırken şöyle uzaklara dalıp gitmişim. Tam olarak sitemi ilk açtığım o günler aklıma geldi. Şuan ki siteyi 12.09.2011, Saat 07:27:29 'da aktif etmişim. Ama bundan öncesi de var tabi. Bir webmaster olarak bir sitem olsun diye elbette ki istiyordum ama .com, .net şeklinde bir site almayı hiç düşünmemiştim. Onun yerine ücretsiz olarak verilen domain sağlayan; webhost, xm gibi siteleri kullanıyordum. Bunu yapmamdaki neden site açmanın önemli bir unsuz olduğunu bildiğimdendi. Yani bir site açacaksam bu mükemmel olmalıydı. Şimdi öylemi efendim saçma sapan yazılar yazan, iki çizim yapan site açar oldu. Ha bide wordpress çıktı her şey bir birine benzer oldu. Özgünlük adına bir şey kalmadı.

Her neyse Muhammed adındaki yakın arkadaşımın ben .com site açacağım dediğinde; "Lan! Bende açmalıyım." dedim. Yani birazda o açarsa bende açarım gibi bir şey oldu. İyi ki de böyle bir şey olmuş ve çok fazla geç kalmadan bir site sahibi olmuş oldum. Siteyi ilk açtığım gün herkes yaptığı gibi bir merhaba yazısı ile başladım. Hatta bir şekilde o yazıma da ulaştım işte şu şekilde bir şeyler karalamışım.


Yukardaki gibi bir yazı ile atıldım bu dünyaya. Sitede ne olacak alanında hiçbir fikrim yok diyor. Öyleydi de dedim ya arkadaş .com diye bir domain aldı diye aldım bende. Zamanla sitenin bir şekilde oturacağını da biliyordum. Tabi geç olmadan sitede neler yapacağım kararını da almıştım.

Sitede çocukluk anılarıma dair yazılar paylaşmaya, güncel olaylarla ilgili yorumlar yapmaya başladım. Tam bir blog havası vardı yani sitede. Bir yandan yazılar yazarken bir yandan da acaba siteler neler yapsam diye kodlamalar yapardım. Yani geliştirmeye devam ettiğim bir alt yapı vardı.

Siteyi açtıktan ve yazılarımı yazmaya başladıktan sonra seo denilen olaylara dikkat ederek artık piyasaya oynamaya başlamıştım. Yine bir gün siteme girmeye kalktığımda sitemin iyi bir şekilde indexlendiğini ve alt linklerin çıktığını gördüm. O anki heyecanım ile hemen bunu ekran görüntüsünü almıştım. İşte o aldığım ekran görüntüsü;


Yukardaki halini görünce çok sevinmiştim. Bu durumu gördüğüm tarih ise; 17.10.2011 idi. Yani site açıldıktan 1 ay 5 gün sonra bu hale gelmişti. Benim için ciddi bir başarıydı bu. Dikkat edilecek bir diğer unsur ise Sayfanın başlığı. Gördüğünüz gibi "Kişisel Web Sitesi" ibaresi yer alıyor. Yani daha ders anlatımların netleşmediği, eğitim sitesi olarak kullanmaya başlamadan önceki zamanlar bunlar. Her şeyim anılar, güncel olaylar ve benden makalelerden ibaretmiş. O zamanlar bu haliyle bir dikkat çeken bir blogdu. Siteye gelenler, yorum yapanlar ve tanıştığım kişiler oldu.

Sitede ders yayınlama fikri 2007-2008 senesi aralarında verdiğim bir karardı ama bunu nasıl yapacağıma dair bir fikrim yoktu. O aralar kariyer video gibisinden siteler vardı. Birçok kişi konu paylaşımlarında bulunuyordu. Böyle siteler olduğundan bu işe kalkışmadım. 2011 yılında ise artık bunun etkinliğini azaldığını ve eksik olan şeyi buldum; Samimiyet ve içtenlik. İşte anahtar kelimeler bunlardı. Oradaki ve bunun gibi siteler sadece anlatmak için vardı. Ben ise anlatmak, yardımcı olmak ve bu işin zevkli olduğunu, kendi üslubum ile anlatmaya çalıştım.

Siteyi açtıktan sonra ders anlatımlarına başlayacağım ben dediğimde; "Yok daha neler, anlatıp ne yapacaksın" diyenler olmuştu. Sırf ilk dersimi bunlara inat olarak 24 Ekim 2011 tarihinde; Ders-1 echo ve print kullanımı diyerek ilk dersimi hazırlamış oldum. Ders hazırlamak hoşuma gidecek olsa gerek 1 günde 2 video hazırlama başladım.

İşte böylece artık kişisel site olarak takıldığım sitem, bir eğitim sitesi haline dönüşmüş oldu. Yani dönüm noktam 24.10.2011 idi. O günden sonra ise kategorilerin değişmeye başladı. Sadece Php dersleri verdiğim sitede artık css ve html dersleri de eklenmişti. Artından da jQuery dersleri gelmişti. Tabi zamanla gereksinimlere göre bu kategorilerde artmalar oldu. Sitenin şuan ki hali de şu şekilde;


Yukarıdaki ilk aldığım ekran görüntüsüne göre sitene ne tarzda bir değişiklik olduğu sadece bu iki resmi karşılaştırarak bile görebiliriz.

Bu yazımı da şu anki sitenin nereden nereye geldiğini hem kendim görmek, hem de sizlere göstermek istedim. Bir site zaten değişime gitmiyor, yenilenmiyorsa o siteden pek bir hayır geleceğini düşünmüyorum. Yerinde saymaktansa yeniliğe bir adım atın. Cesaretli oldun ve atılın.

Şimdi fark ettim baya bir yazmışım. O kadar yazıyı okuyacakları yok ama insan yazıyor işte
- 04.06.2013 / 01:58:46 18

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Genel Makaleler

Xampp Apache Port 80 Sorunu ve Çözüm Yolları

Kategori: Genel Makaleler | 10.09.2014
Php Dersleri

Php Switch Case Yapısının Kullanımı

Kategori: Php Dersleri | 30.09.2013
8:43 Css Dersleri
8:27 Php Dersleri
14:27 Php Dersleri

Php ile Facebook/Twitter Hashtag Uygulaması

Kategori: Php Dersleri | 26.05.2014

Yorum Listesi (10) # YorumYap

 • krmclk (13.06.2013 - 00:24:33)
  Basarıların devemını dileriz.
 • fartim (13.06.2013 - 08:58:43)
  okuyan var ibrahim sen devam et yeter...
 • Özgür Çiriş (16.05.2014 - 17:39:16)
  Bazı cümleler o kadar tanıdık geliyor ki bana :) Başarını görmek için takipte kalıcam :)
 • cenkerengoz (14.07.2014 - 23:30:30)
  Okumakta hiç üşenmedim hatta zevk aldım başarılarının devamını diliyorum. Ben daha yeni emeklemeye başladım. Sıfır noktasındayım henüz :)
 • halil (16.07.2014 - 06:08:48)
  bence çok akıcı bir anlatımın var, yani yazılarını herkes okur :) teşekkür ediyoruz tüm insanlık adına sana. :)
 • latif aktaş (09.08.2015 - 22:55:38)
  Anlatımın çok akıcıydı başta bunu söylim :) derslerinide takip ediyorum ve cok samimi bir anlatımın var benim hoşuma gidiyor bu ayrıcı azmini'de tebrik ederim :)
 • İsmail Özenç (11.12.2015 - 17:07:56)
  Başarıların devamını dilerim abicim
 • Harun Alp (03.01.2016 - 22:09:23)
  Merhaba, öncelikle site güzel fakat siteden çok sizin özgünlüğünüz önemli bizim için yani en azından benim için. Anlatımlar gayet güzel ve içten söylüyorum , hocalardan bu kadar net öğrenmek mümkün değil. Yani para ile ders alsak bu kadar olmaz. Gelişiminize bakınca benden farklı değilsiniz. Belki bilgim az olabilir fakat kimse annesinden bilgili doğmuyor sonuçta. Sizin gibiler aslında bizi cesaretlendiriyor. Her şey için teşekkürler İbrahim bey. Bir şey daha ; fotoğraf ürkütücü. Yenisini koyarsanız iyi olur. :)
 • mehmet emin ayaz (15.01.2016 - 11:24:15)
  gerçekten güzel bir site olmuş
  başarılarınızın devamını diliyorum.
 • Davut KUTLU (31.01.2017 - 21:10:05)
  Selamün aleyküm
  yazını sonuna kadar SIKILMADAN OKUDUM zaten okumaya bir başladım birde baktım bitmiş yazı.
  gaza gelip yazar olmaya kalkma :) bitiremeyip bana da kızabilirsin ...
  başarıların devamını diliyorum. bu arada wordpress e kızmışın resmen. dikkatimi çekti

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.