Okudum: Manastır | Chris Culver

Kitabın Adı: Manastır
Orijinal Adı: The Abbe
Kitap Yazarı: Chris Culver
Kitap Çevirisi: Meryem Karadağ
Yayın Yılı: 2011
Sayfa Sayısı: 411
Kitap Türü: Edebiyat > Polisiye
Puanım (10 Üzerinden)
:

Arka Kapak Yazısı

Davayı hızla çözmesseniz başkalarının da hayatını tehlikeye atarsınız...

Ash Rashid, artık cinayet soruşturması yürütme düşüncesine dayanamayan eski bir cinayet masası dedektifidir.

Önümüzdeki yıl işinden tamamen ayrılacaktır. Planı budur, en azından yeğeninin cesedi şehrin en varlıklı insanlarından birinin evinde bulunana kadar. Adli tabip, ölüm nedeninin aşırı doz olduğunu söyler ama bu pek de mantıklı bir açıklama değildir. Ash, yeğeninin katilini bulmak için emirlere karşı gelerek bir soruşturma başlatır ancak, araştırmaya devam ettikçe en yakınlarını giderek daha çok tehlike altına soktuğu, karmakarışık bir davanın içinde bulur kendini. Eğer davayı çabucak çözmezse toprağa vereceği tek aile üyesi yeğeni olmayacaktır.

Chris Culver, önümüzdeki yıllarda takip edeceğimiz bir yazar.

- C. J. Box, New York Times Satış Rekorları Kıran Breaking Point and The Highway’in Yazarı

Ash Rashid sert fakat merhametli bir kahramandır. Chris Culver, polisiye romanlarda cüretkar yeni bir ses.

- Jeff Abbott, New York Times Satış Rekorları Kıran Downfall’un Yazarı
Bu aralar çok fazla polisiye-gerilim kitaplarına merak sardığımdan dolayı satın aldım. Hatta öyle ki arka kapağında yer alan tanıtım yazısına dahi bakmadım. Ön kapakta yer alan "New York Times'ın Satış Rekorları Kıran Aykırı Yazarı" ibaresi satın almamda büyük bir rol oynadı diyebilirim. Tabi bunun yanında yer alan, aslında klasik haline gelen merak uyandırıcı bir takım cümleler de yok değil. Davayı hızla çözmezseniz başkalarının da hayatını tehlikeye atarsınız gibi...

Başkarakterimiz Ash Rashid orta yaşlı, başsavcılığa bağlı olarak çalışan, aynı zamanda bir yandan da hukuk eğitimini tamamlamaya çalışan, Müslüman bir dedektiftir. Evlilik yıl dönümlerinde yeğeni Rachel'in ölümüyle bitmek tükenmek bilmeyen bir aksiyona atılmış olur.

Yeğenini ölüm haberinden sonra, olay yeri incelemesiyle birlikte çalışmaktadır. Bütün araştırmalara rağmen ellerinde hiçbir şey yoktur. Tek çare otopsiden gelecek olan sonuçla belli olacaktır. Fakat adli tıp ölüm sebebi olarak aşırı doz demektedir. Bu sonuç Ash'e hiç mantıklı gelmez ve tüm emirlere karşı gelerek dosyayı kapatmamak için soruşturmalara devam eder.

Rachel hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaya çalışan Ash, Rachel'ın erkek arkadaşını araştırmaya ve soruşturmaya başlar. Bu soruşturmalar sonrasında sevgilisinden şüphelenmektedir.

Olayları daha fazla derinlemesine incelemeye başladığında, Rachel'ın erkek arkadaşı kendine bir kazık saplayarak intihar eder. Olay yeri incelemelerince bulunan intihar notunda da; Racher'ı öldürdüğünü itiraf etmektedir. Böylelikle dava tamamıyla kapanmış olur. Lakin Ash, dedektiflik içgüdülerine ve çelişkileri takip ederek bu sonuçtan da memnun kalmaz.

Olayın üzerine gittikçe, ölümler ve tehditler artmaya başlar. Hatta ve hatta işin içine her ne kadar uzak tutmaya çalışsa da ailesi de karışır. Daha derinlerinde saçma sağan vampir özentileri ve Rus mafyası yatmaktadır.

Minik Spoiler: Sonu berbat
- 15.05.2015 / 20:22:34 3

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Karalamaca

Sosyal Sorumluluk Projesi - Kapak Biriktirme

Görüntülenme: 1.091 | 03.05.2013
Karalamaca

İlk Aşkımın Bana Yazdığı Mektup [1997]

Görüntülenme: 1.270 | 03.05.2013
Kitap

Okudum: Annemi Bir Kez Daha Görebilsem | Zana Muhsen

Görüntülenme: 3.155 | 20.03.2015
Kitap

Okudum: 6.His | Melissa Foster

Görüntülenme: 2.379 | 28.07.2015
Karalamaca

Şehit Olan Amcamın 23. Ölüm Yıldönümü

Görüntülenme: 2.825 | 08.05.2013

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.