Okudum: Asla Yapma | Koethi Zan

Kitabın Adı: Asla Yapma
Orijinal Adı: The Never List
Kitap Yazarı: Koethi Zan
Kitap Çevirisi: Ulaş Belge, Ayşen Anadol
Yayın Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 322
Kitap Türü: Edebiyat > Polisiye
Puanım (10 Üzerinden)
:

Arka Kapak Yazısı

Gözleri bağlı ben… Zincire vurulmuş ben... Köşede, ellerim arkadan kelepçelenmiş, bir sandalyeye bağlı, dilime bir cerrah iğnesi batırılırken ben… Tutsaklık insana bir şeyler yapar. Ne kadar aşağılık bir hayvan olabileceğinizi gösterir. Hayatta kalmak ve bir gün öncesine göre daha az acı çekmek için nasıl da her şeyi yapabileceğinizi gösterir…

Çocukluk arkadaşları Sarah ve Jennifer için dünyayı güvenli kılmanın tek bir yolu vardır. “Asla yapılmayacaklar listesi” oluşturmak ve bu listeye sonuna kadar uymak. Uçak kazaları, doğal afetler, hastalıklar, tecavüz… Hepsinden kaçınmanın mümkün olduğuna inanırlar. Üniversiteye başladıklarında odalarının başköşesine asarlar listeyi. Ama bir gün listenin önemli bir kuralını ihlal ederler. Sarah kendine geldiğinde bir mahzendedir, çırılçıplak soyulmuş ve ayak bileğinden duvara zincirlenmiştir. Ve yalnız değildir. Orada bir deri bir kemik, çıplak, yanındaki duvara zincirli iki kız daha vardır, ama Jennifer ortalarda yoktur. Ve onları kaçırıp bu mahzene kilitleyen adam acı verme yöntemleri konusunda çok “rafine” ve incelikli tekniklere sahiptir!

Koethi Zan’ın hakları 20 ülkeye satılan, CBS tarafından filme çekilecek olan romanı Asla Yapma bir sayfadan diğerine soluğunuzu tutarak geçeceğiniz müthiş bir psikolojik gerilim romanı. Okurken tıpkı başkahramanın kendisi gibi, rahatsız edici bir fikre, suçun felsefesi üzerine bugüne dek söylenmiş en kafa karıştırıcı o cümleye tosladığınızı hissedeceğiniz bir kitap.

Kurban her zaman suçludur!
Sosyal medya sitelerinde(Özellikle Instagramda) çok fazla gördüğümden dolayı alıp okumak istedim. Doğan kitabın 5 TL’ye satmış olduğu kitaplar arasında yer alması da, çok istediğim bir kitabı okumak için güzel bir neden oldu açıkçası. Doğan Kitap etiketine yakışan bir kitap olmuş.

Sarah ve Jennifer Küçük yaşta başlarına gelen olaydan sonra Asla Yapma listesi yaparlar. Bu listede başlarına bir şey gelmemesini önleyen maddelerdir. Her daim listeye uyan kızlar bir kere bile listenin dışına çıkmamışlardır.

Kitaptaki maceramız da asla ama asla yapmamaları gereken bir şeyi önemsemeyip yapmalarıyla başlar. Sarah asla yapmayacağı şeyi yaptığı zaman kendini bir mahzende, duvara zincirli bir biçimde bulur. Yanında iki kız vardır fakat en yakın arkadaşı Jennifer ortalıkta yoktur. Böylelikle gerilim dolu anlar başlar…

Yazarım yapmış olduğu kurgulama o kadar soluksuz ki, olay başka bir olayları kovalamakta, zincirleme heyecanlar yaşatmaktadır. Kimi zaman heyecan tavan olurken, kimiz zaman korku, kimi zamanda umut yükseliş gösteriyor.

Genel olarak olayların anlatılması ve ipuçlarının peşinden gidilen zaman kimi zaman durgunlaşsa da, sonlara doğru heyecan inanılmaz derecede artmaktadır.

Polisiye, gerilim romanlarını okumayı sevenlere önerebileceğim bir kitaptır. Ayrıca kitabın sonu da son gibi değildi, belki de asla yapma 2 olarak tekrar karşımıza çıkabilir. Kim bilir…
- 05.10.2015 / 16:52:48 3

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Karalamaca

Şimdi Daha İyi Görüyorum İşte!

Görüntülenme: 1.106 | 03.05.2013
Kitap

Okudum: Ben Öldürürüm | Giorgio Faletti

Görüntülenme: 1.371 | 05.01.2015
Karalamaca

Otobüste Tacize Uğradığım An

Görüntülenme: 2.583 | 03.05.2013
Kitap

Okudum: Böğürtlen Kışı – Sarah Jio

Görüntülenme: 4.392 | 11.06.2014
Kitap

Okudum: Asla Yapma | Koethi Zan

Görüntülenme: 1.114 | 05.10.2015

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.