Okudum: 197 Gün | Sultan Tarlacı

Kitabın Adı: 197 Gün
Orijinal Adı: -
Kitap Yazarı: Sultan Tarlacı
Kitap Çevirisi: -
Yayın Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 526
Kitap Türü: Edebiyat > Polisiye
Puanım (10 Üzerinden)
:

Arka Kapak Yazısı

Gerçek bir cinayetten esinlenerek yazılan, öldükleri mekâna hapsolan ruhların gözünden anlatılan, komik, esprili, psişik, alışılmışın dışında bir polisiye cinayet romanı…

1. Kan lekesi 'dış kapının kolunda'
2. Kan lekesi 'dış kapı pervazında'
3. Kan damlası 'evin girişinde zeminde'
...
65. Kanlı parmak izleri '2. kat, yatak odasında, gardırop kapağında'
66. Takma tırnak '2. kat, yatak odasında'

Korkunç bir cinayetle başlayan olaylar…
Katilin, yer yarılmış da içine saklanmış gibi ortadan kaybolması…
Katili yakalamak için rekabet eden;
Psişik ve parapsikolojik yeteneklere sahip hassas insanlar…
Sıra dışı bir yöntemle cinayeti çözmeye çalışan istihbaratçılar…
Cinayetin maddi delillerine odaklanmış polisler…
Ve aşk-nefret çizgisinde sürekli yön değiştiren trajikomik bir AŞK!
Vahşice bir cinayet…
Sırra kadem basmış bir katil…
Onu arayan polis ve psişikler…

Akıcı kurgusu, ikna edici bilimsel zemini, ilgi çekici dinî ve parapsikolojik yaklaşımlarıyla polisiye romanlar içinde türünün tek örneği olan 197 Gün'ü elinizden bırakamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
Uzun zamandır Türk yazar okumadığımdan dolayı ve Sultan Tarlacı ismiyle birkaç yerde karşılaştığım için 197 Gün kitabını aldım. Ayrıca arka kapak yazısı da kitabı almam konusunda baya etkin bir rol oynadı diyebilirim.

Kitap, 197 gün uğraşın sonucunda katiline ulaşılan, Münevver Karabulut'u konu edinmiştir. Hatta konu edinmekle kalmamış, cinayetin aydınlatılmasında ve bulunmasında büyük bir rol oynamıştır. Katili bulma yolunda ilerlenen hikâye, Münevverin gözünden anlatılmaktadır. Buda haliyle kitabı farklı kılıyor. Akıcı kurgusu ve bilimsel açıklamalarla ilgi çekici olmakla birlikte, psişik yaklaşımlarıyla da polisiye romanları içinde türünün tek örneğidir.

Kitabı okuduğunuzda cinayetin hangi yollarla çözüldüğü konusunda bilgi almakla beraber; parapsikoloji, durugörü, psişik güçler hakkında da fazlasıyla bilgiler ediniyorsunuz. Benim gibi yeni ve ilgi çekici bilgilere meraklıysanız da kitabın her satırını çizmek durumunda kalabilirsiniz. Vermiş olduğu bilgi ve araştırma bakımından neredeyse ders kitabı formatındadır. Tabi bu eğlenceli olanlarından. Konu her ne kadar ciddi olsa da, yer yer karakterler arasında gerçekleşen komik olaylarla da yüzünüzde fazlasıyla tebessüm sağlamaktadır.

Genel olarak kitabı çok sevdim diyebilirim. Bunda, işlenen cinayetin perde arkası ve psişik konularında yer alan bilgilerin etkisi oldukça fazladır. Filmlerde ve dizilerde konu yer alan psişik olaylarının, uydurma ve saçma olduğunu düşünürdüm. Daha doğrusu psişik konularına pek inanmazdım. Fakat kitapta psişik konuları öyle bir anlatılmış ve arkasında yer alan bilimsel bilgilerle öyle bir süslemiş ki, psişik konularına ilgimin artmasıyla birlikte saygı duymaya da başladım. Hatta bu konuların yer aldığı ve kitapta da yer yer adının geçtiği evrenin dili adlı web sitesine üye olarak, ne gibi görülerin olduğuna da baktım. Bu sitede olmak ve daha fazla bilgi almakta açıkçası kitabın içine sürükledi beni. (Webmaster olmanın getirdiği yoğun duyguyla da, Evrenin dili sitesini tekrardan kodlamak, modern çağa ait bir tasarımla süsleyerek, psişik araştırmalarında bir tuzumun bulunmasını çok istedim. Bir gün web konusunda yardıma ihtiyaç duyulursa, sevgili hocamıza seve seve gönüllü olarak yardımcı olurum.)

Son olarak 197 Gün kitabını, film olarak uyarlanmasını çok isterdim. Tabi o zaman birçok değişikliğe uğrayacaktır ama psişik yeteneği hakkında ve bilimsel verilerle baya bilinçlendirici olacağını düşünüyorum.

Kitaptan etkilenmemle birlikte, daha fazla bilgi almak için Sultan Tarlacı hocamızı sosyal medya adreslerinden takip ederek, sıra dışı yöntemlerin ilerlemesini yakından takip etmek istiyorum. Umarım bu merakım, kitabın etkisinin tükenmesiyle bitmez.

Kitap Hakkında Olumsuz Yorumlarım :(

  1. Kitapta cinayet dışında birçok konuda yer almaktadır. Bu konuların kimisi; bak ben bunları da biliyorum, konuya çok hâkimim demek için konulmuş gibi sanki.
  2. Kitaptaki kişilerin tek bağının, psişik olaylarının incelendiği evrenin dili sitesinden başka bir şey olmaması da kendi adıma üzücü oldu.
  3. İçerik düzeni olarak belirlenen yazı fontunun bu kadar küçük olması okumamı biraz zorlaştırdı.

- 25.09.2015 / 07:53:26 0

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Kitap

Okudum: Adama - Türki El-Hamad

Görüntülenme: 2.303 | 29.05.2014
Karalamaca

Çamaşır Suyu İle İmtihanım

Görüntülenme: 1.040 | 03.05.2013
Karalamaca

Seviye Tespit Sınavındaki Yanlışlarım [1998-99]

Görüntülenme: 2.335 | 11.09.2014
Hayattan

Herkesi Engelleyen Atarlı ÖSYM'den Açıklama!

Görüntülenme: 1.534 | 06.01.2015
Kitap

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.