İzledim: Mucize | Mahsun Kırmızıgül

Filmin Adı: Mucize
Orijinal Adı: -
Gösterim Yılı: 2015
Film Türü: Dram, Komedi
Film Süresi: 2 Saat 40 Dakika
Film Yönetmeni: Mahsun Kırmızıgül
IMDB / Sinemalar: 7.5 / 7.0
Puanım (10 Üzerinden)
:
Kısacası mucize; yaşanmış, acıklı bir aşk hikâyesidir. Filmi izlerken yaşanmış bir konudan alındığını bilmediğim için, film içerisinde aşırı derecede tepkiler vermedim. Fakat filmin sonunda gerçek hayattan alıntı olduğunu öğrendiğimde; içimde bir fil oturmuşçasına acı çektim, duygulandım.

Psikolojik savaşların, ideallerin, insanlığın, hoşgörünün, sevincin, mutluluğun, dramın iç içe işlemesi sonucunda ortaya çıkan bir başyapıttır. Sevindiğiniz yerlerde bile ağlamaklı olabileceğiniz derecede dramatik ve düşündürücüdür. Tekrar hayata tutunmanın en güzel örneğidir.
1960'lı yıllarda, Ege'nin cennet gibi bir köşesinden Anadolu'nun uzak bir köyüne sürgün yiyen bir öğretmenin(Mahir) hikâyesi anlatılmaktadır. Sürgün olarak gittiği köyde; yokluk içerisinde okumak isteyen, okumayı, eğitim almayı dört gözle bekleyen çocuklara da yer verilmiş. Köy, eğitim olanakları olarak o kadar geridedir ki, bir okul bile yoktur.
Mahir öğretmen, okulun bile olmadığı köyü gördüğünde burada durmak istemez ve evine geri dönmeyi ister. Fakat içindeki öğretim aşkı içten içe kalması gerektiği ve bu yoksul köyde bir şeyler başarmayı ister. Bunun için köyün muhtarıyla, Kızları da okula göndermeleri şartıyla kalmayı kabul eder. El ele verilip okul yapılır önce… Ne sakatlık, ne fakirlik, ne farklı diller, ne ayrı kültür, ne de doğal şartlar engel olamaz onlara. Kar yağar, yollar kapanır ve köy kaderiyle, Aziz ve çocuklar öğretmenleriyle baş başa kalırlar…

Eğitim hayatı bu şekilde zor zahmet işlerken, bir yanda da köyün sakat çocuğu anlatılmaktadır. Hikâyenin gerçekçi boyutu da burada başlamaktadır. Sakat olmasından dolayı, çocuklar azizle uğraşmakta ve kimse ciddiye almamaktadır. Köyle azizi tek ciddiye alan mahir öğretmendir ve kendisiyle özel olarak ilgilenir.

Köyde evlilik çağına gelen gençler muhtarın izin vermesiyle gerçekleşmektedir. Muhtar kimin evlenmesine izin verirse, ertesi gün görücü kadrosu civar köylere gidip kız bakmaktadırlar. Köy muhtarının şehirde bulunması sırasında yaşanan olaydan dolayı, muhtara kan borcunun olduğunu söyler ve sorgusuz sualsiz kızını muhtarın oğluna verir. Muhtar he ne kadar oğlunun sakat olduğunu belirtse de, kızını vermekten vazgeçmez.

Azizin evlenmesiyle dram daha da artmaktadır ve filmin sonuna kadar da devam eder. Final sahnesindeyse, dram yerini gözyaşlarına bırakır…
- 05.08.2015 / 00:56:10 2

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Karalamaca

Babanda Olsa Şikayetçi Olacaksın! [2004]

Görüntülenme: 1.528 | 04.05.2013
Kitap

Okudum: Aydaki Adam Tanpınar - Nazlı Eray

Görüntülenme: 2.988 | 24.10.2014
Kitap

Okudum: Yetim | Christopher Ransom

Görüntülenme: 1.345 | 02.09.2015
Karalamaca

Pekmezli Süt Karışımına Karşı Benim Taktiğim

Görüntülenme: 978 | 04.05.2013
Hayattan

Herkesi Engelleyen Atarlı ÖSYM'den Açıklama!

Görüntülenme: 1.534 | 06.01.2015

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.