Javascript'te Fonksiyon Yapısı ve Kullanımı

Bu dersimizde javascript dilinde fonksiyon nasıl oluşturulur ve nasıl kullanılır sorularına yanıt arayacağız. Matematik derslerinde gördüğümüz fonksiyonlar gibi işlem yapmaktadır aslında. Matematik ile arası iyi olanlar hemen bir bağlama yaparak mantığı daha iyi anlayacaktır.

Php'nin kendi içinde yüzlerce fonksiyonu vardır. Diğer derslerde gördüğümüz çeşitli fonksiyonlar gibi. Fonksiyon oluşturmak ve kullanmak gayet basit, ama basit olduğu gibi derin konuları da vardır. İlk etapta fonksiyonun yapısının nasıl olduğuna şöyle bir bakalım.

function isimver(){
// Fonksiyona ait özel kodlar burada olacak
}

Gördüğünüz gibi birçok dilde olduğu gibi kullanımı bu şekildedir. Açıklama satırında yazıldığı gibi fonksiyon içinde yer alan kodlar; sadece o fonksiyona ait olup, fonksiyon çalıştırılmadığı sürece hiçbir şekilde işlem görmeyecektir.

Derste yer alan ekrana yazı yazdırmayı kolaylaştıracak olan fonksiyonu yazalım ve işimizi nasıl kolaylaştırdığına bakalım.

function yaz(){
documen.write("ibrahim Çevrük");
}

Yukarıdaki fonksiyonda yer alan document.write ekrana yazı yazdırma kodudur. Ama burada fonksiyon çalıştırılmadığı için ekrana herhangi bir şey yazmayacaktır. Fonksiyonu çalıştırmak için; fonksiyonun altına yaz(); yazmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde yazmamız durumunda ekrana ibrahim Çevrük çıktısını verecektir. Yaz(); fonksiyonunu kullandığımız yerde sadece bizim belirlediğimiz yazıyı yazmasını istiyorsak o zaman bu fonksiyonu dinamik hale getirmeliyiz. O da şu şekilde olacaktır;

function yaz(veri){
documen.write(veri);
}

Yukarıdaki fonksiyonu nerede kullanırsak fonksiyon içinde belirttiğimiz değeri ekrana yazacaktır. Örneğin: yaz("ibrahim Çevrük ile Javascript Dersleri"); yazdığımda ekrana ibrahim Çevrük ile Javascript Dersleri yazacaktır. Yani artık fonksiyon içinde ne belirtirsem dinamik olarak o çıktı verilecektir.

Peki, Bu Tarz Kullanımların Avantajları Nelerdir?

Burada yapmış olduğumuz kullanım bize kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Böylelikle kod yazarken daha hızlı bir yapı hazırlamış olacağız. Ayrıca daha temiz bir kod yapısı olacağından dolayı bir hata oluşması durumunda müdahale etmemiz daha kolay olacaktır.
- 13.03.2014 / 22:20:41 5

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Css Dersleri

Google Web Fonts ile Yeni Fontlar Kullanma

Kategori: Css Dersleri | 26.06.2013
2:25 Php Dersleri

Php ile Yazıları Tersine Çevirme | strrev();

Kategori: Php Dersleri | 04.05.2013
5:49 Css Dersleri

Css'in Sprite Özelliğinin Kullanımı

Kategori: Css Dersleri | 03.05.2013
14:37 jQuery Dersleri

jQuery ile Yukarı Çık Yapma

Kategori: jQuery Dersleri | 03.05.2013
14:26 Php Dersleri

Cookie İşlemleri ve Üye Girişi Alanı Yapımı

Kategori: Php Dersleri | 02.05.2013

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.