Javascript Dizi Değişkenler | Array Yapısı

Javascript Array Nesnesi, sayı, metin, tarih gibi değişkenlerinin değerlerinin bir dizi içinde sıralı bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. Array ile oluşturulan diziler bir veya daha fazla boyutlu olabilir. Bu dersimizde bir boyutlu dizinin nasıl oluşturulacağını göreceğiz.

Dizi oluşturmak için Javascript'te Array kütüphanesini kullanmak gerekmektedir. Bu kütüphaneye ulaşmak için New Array dememiz yeterli olacaktır. Böylelikle Array Kütüphanesi kullanılıyor olacaktır.

Dizi adını değişkende yer alan çoklu verilerin yan yana dizilmesinden almaktadır. Birden çok değere sahip olduğundan dolayı normal belirlenen değişkene göre daha fazla işlevselliği vardır.

Dizi yapısını incelemek gerekirse Array nesnesini kullanarak şu şekilde oluşturulmaktadır;

var sehir = new Array("Ankara","İstanbul","İzmir","Kırıkkale");

Yukarıdaki gibi Array nesnesi kullanılarak bir dizi oluşturabilirsiniz. Burada yer alan dizideki verilere tek tek ulaşmakta mümkündür. Dizi içinde yer alan verilere ulaşmak için en baştaki veriden sıfırdan başlayarak sayarak ulaşmak istediğiniz verinin sahip olduğu rakamı/sayıyı yazmanız yeterli olacaktır.

Örnek olarak Kırıkkale değerine ulaşmak istiyorsak o zaman kullanacağımız değişken sehir[3] olmalıdır. Kırıkkale 4. Sırada yer alıp 3 numaralı sıraya sahiptir. Eğer bir formül olarak bu dizi sırasını bulmak istiyorsanız o zaman şöyle bir yol izleyebilirsiniz;

"Dizideki sırası - 1" demeniz size verinin indeks numarasını verecektir. Bu indeks numarasını kullanarak istediğiniz veriyi istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
- 02.12.2013 / 14:48:22 0

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

6:13 Php Dersleri
Genel Makaleler

Yandex Dil Bilgisi Servisi

Kategori: Genel Makaleler | 19.12.2013
13:25 Javascript

Javascript'te Koşul Belirtme İfadeleri | if ve else

Kategori: Javascript | 22.11.2013
4:32 jQuery Dersleri

İnternet Explorer 6 PNG Sorununu Çözmek

Kategori: jQuery Dersleri | 03.05.2013
14:27 Php Dersleri

Php ile Facebook/Twitter Hashtag Uygulaması

Kategori: Php Dersleri | 26.05.2014

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.