İbrahimcevruk.com 4 Yaşında | Vay Maşallah

Eylül ayını oldum olması çok sevmişimdir. Okulların yeni açıldığı o heyecanlı günler, hoş koşuşturmalar, mevsim değişikliği, sonbahar, yeni kıyafetler, doğum günüm ve diğer özel sebeplerden ötürü hep vazgeçilmezim olmuştur. Bundan tam 4 yıl önce de bu ayı sevmeme yeni bir sebep eklendi. Hayallerini kurduğum fakat geç adımlar attığım bir şey. Özgürce paylaşımlar yapacağım bir Kişisel web sitesi.

Kendimi insanlığa tanıtmak, hakkımda bilgiler vermek ve birikimlerinden başkalarının da yararlanmasını sağlamak için, bundan 4 sene önce 12.09.2011 tarihinde ibrahimcevruk.com sitesini açtım. Umarım bu 4 senelik süre zarfında bütün takipçilerime yararlı bilgiler sunabilmişimdir.

Yaşımın ilerlemesi ve hayat şartlarının değişmesinden dolayı son zamanlarda pek paylaşımlarda bulunamıyorum. Özellikle videolu paylaşımlarda bulunmam neredeyse imkânsız gibi görünüyor. Fakat bazı aralıkları değerlendirerek, eski paylaşımcı ruhumdan hiçbir ödün vermeden yazılı olarak makaleler hazırlıyorum. Umarım bu makaleler, videolu hazırlamış olduğum paylaşımların yerini azda olsa tutuyordur. Tabi vakit buldukça yeni paylaşımlarda bulunmaya ve siteye ekleyeceğim yeni özelliklerle sizlerle birlikte olaya ömrümün soruna kadar devam edeceğim. (Son olarak hazırlamış olduğum ONLİNE TEST sistemine de ulaşabilirsiniz.)

4 Sene boyunca; PayPal üzerinden maddi olarak bağışta bulunanlara, destek mailleriyle beni sevindirenlere, site için içerik üretenlere(maskot gibi), sosyal medyalarda güzel dostluklar kuranlara, çıkarları için değil de insan olduğum için değer verenlere, web sitemi önerip tanınmamda ve faydalı olmamda yardımcı olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İYİKİ VARSINIZ. CANSINIZ. HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

Sitenin 4.yaşında olmasıyla beraber, geçmişte kullanmış ve paylaşmış olduğum bazı şeyleri kolay ulaşılması için burada bir arada toplamak istedim.

1 - ESKİ GRİ TEMA [HTML - CSS]


Bir dönem web sitemde kullandığım ve kullanırken de indirme linki çok istenen basit bir gri temam vardı. Bu temayı gelen istek üzerine ve yeni bir temaya geçtiğimden dolayı 03.05.2013 tarihinde yayınlamıştım. Yayınlanmasıyla birlikte ilk önce Arda Erakman tarafından Blogger'a sonrasında da Salih Toy tarafından WordPress'e uyarlanarak fazlasıyla onurum okşanmış oldu. Ayrıca tema birden fazla kitleye hitap etmiş oldu. Buradan Arda Erakman ve Salih Toy'a emeklerinden dolayı tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu temanın orijinal konusuna ulaşmak için; adlı makaleye göz atabilirsiniz.
WordPress sistemine uyarlanmış sürümü için; adlı makaleye göz atabilirsiniz.
Blogger sistemine uyarlanmış sürümü için; hiçbir makaleye gitmeden indirebilirsiniz.

2 - Gri Web Site Teması [Html - jQuery]


Bir dönem web sitemde kullandığım ve çağın gerisinde kalındığı gerekçesiyle birçok tepkiye maruz kalan 2.Gri temamla birlikteyiz. Neden bilmiyorum ama neredeyse tema için küfürlü akrostiş şiirler yazılacak kıvama gelinmişti. Tabi bu durum karşısında hemen temayı yenileyerek tarihin tozlu raflarına gömdüm. Olurda hayranı olan, isteyen ve beğenenler (ki varsa aramızda kendisini belli etsin :D) için bu temaya da değinmek istedim.

Bu tema ne Blogger nede WordPress sistemine uyarlandı. Umarım birisi çıkarda yapar :)

Bu temaya ulaşmak için; adlı konuya göz atabilirsiniz.

3 - Turuncu Blog Teması


Kullandığım ve geliştirdiğim süre boyunca çok sevdiğim ve her zaman için vazgeçilmezim olan turuncu temayı, gözyaşları eşliğinde geçtiğimiz günlerde paylaşmıştım. Her ne kadar paylaşmak istemesem de, ne olursa olsun her zaman paylaşımcı ol felsefem bir anlık aklımı çeliverdi işte.

Kullandığım temalardan en muntazam olanı ve en çok istenen teması da olsa, maalesef buda ne Blogger nede WordPress sistemine uyarlandı. Açıkçası bu durum karşısında çok şaşırdım. Her neyse umarım birileri Blogger veya WordPress sisteme uyarlar.

Bu temaya ulaşmak için de; adlı konuya göz atabilirsiniz.

4 - Sıkça Sorular Sorulardan Bir Kısmı

 • Öncelikle yukarıda yer alan temaları, hazır sistemlere aktarıp kullanmadım. Şuan kullanmış olduğum tema ve önceki temaları sıfırdan kodlayarak hazırladım. Hazır sistemleri oldum olası sevmediğimden dolayı ne kafa yormuşluğum ne de kullanmışlığım vardır.
 • Videolu derslerde Techsmith Camtasia Studio 7 ve 8'i kullandım. Ses kayıtları içinde piyasada bulunan mikrofonlu kulaklıkları tercih ettim. (20 – 30 TL fiyat aralığındaki ürünler işinizi görür.)
 • Notepad++ dışında ek bir editör kullanmıyorum.
 • Sitede yer alan kod renklendirme alanlarında, highlight.js kullandım. Renklendirme türü olarak github tarzını seçtim.
 • Sitedeki Online Test bölümü çok vaktimi aldığından ve bana özgü olmasını istediğimden dolayı paylaşmayı düşünmüyorum. (Paylaşımcı ruhu burada işlemedi :/)
 • Evet, PayPal'dan bağış yapanlar oluyor. Hem de 4 senedir. (Yeri gelmişken tekrar teşekkür ederim :p)
 • Freelancer olarak çalışıyorum. Birçok il ve ülkede yer alan müşterilerim oldu.
 • Evet, özel ders veriyorum. Ücreti mukabilinde tabi ki de.
 • Site geçmişiyle ilgili bilgi almak için; adlı makaleden ve sekmesinde yer alan ibrahimcevruk.com Sitesinin Gelişimi adlı bölüme göz atabilirsiniz. 
 • Kullandığım DNS Google, sevdiğim ve sıkça kullandığım tarayıcıda Yandex'tir.
 • Siteye gelen kullanıcı sayısı; minimum 400-500 civarında olurken, yeni içerik eklediğimde bu sayı 600-900 arasında değişebiliyor.
 • Hosting olarak 'i kullanıyorum. Memnunum. Tavsiye ederim.

4 Yıl boyunca desteğini esirgemeyen ve bu yolda beni yalnız bırakmayan herkese tekrardan teşekkür ederim. Daha aktif ve bol etkileşimli bir yılda hep birlikte olmak dileğiyle...

Sağlıcakla kalın, web sitesini sıklıkla takip etmeyi unutmayın.
- 12.09.2015 / 11:44:16 7

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

2:04 Php Dersleri

Php'de Hata Bastırma Komutu "@" Kullanımı

Kategori: Php Dersleri | 02.05.2013
Genel Makaleler

Nereden Nereye Geldik | Site Geçmişi Hakkında

Kategori: Genel Makaleler | 04.06.2013
07:45 Php Dersleri

For ve While İle Verileri Listeleme İşlemi

Kategori: Php Dersleri | 02.05.2013
Javascript

Javascript İle Sağ Tuş Yasaklama İşlemi

Kategori: Javascript | 14.09.2013
5:38 Php Dersleri

Echo ve Print Komutlarının Kullanımı

Kategori: Php Dersleri | 01.02.2012

Yorum Listesi (8) # YorumYap

 • Burhan Cansız (12.09.2015 - 15:18:50)
  Uzun zamandır derslerini takip etmekteyim derslerinde anlaşılır bir üslup kullandığı için tebrik eder başarılarının devamını dilerim iyi çalışmalar kolay gelsin
 • Abdulkadir Avan (12.09.2015 - 16:13:55)
  Nice 4 senelere..
 • zehebi (12.09.2015 - 18:10:34)
  sitenizi yeni keşfettim. umarım aynı çizgide hiç bozmadan, üstüne bir şey katarak ilerlersiniz.
 • Perviz Memmedov (13.09.2015 - 22:49:32)
  Selam ben Azerbaycandanim hocam sizin sayenizde Bir cokumuz bir cok sey oyrendik.tesekkur ederim saygilar 100 yilnizi kutlayalim insallah
 • Furkan (21.02.2016 - 22:27:38)
  Hocam php derslerinizi inceledik çok güzel anlatmışsınız
 • Webkartalı (17.04.2016 - 21:07:06)
  Herşey için nekadar teşekkür etsek azdır güzel insan, nice yıllara..Herşey gönlünce ve dilediğince olur umarım.
 • umut erden (08.05.2016 - 13:46:59)
  abi çok güzel süpersin
 • Ali Şimşek (05.12.2016 - 10:16:59)
  Yeni takip etmeye başladım ve gerçekten çok başarılı buluyorum. Ayrıca eğitici ve öğretici ruhundan dolayı seni takdir ettim. Herşey için çok teşekkürler. Allah'a emanet kardeşim..

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.