Başka Sayfaları İstediğimiz Alana Dahil Etmek | include | require Kullanımı

Bu dersimizde başka sayfada yer alan bilgileri komutları ve koşulları artık her ne olursa olsun bunları nasıl istediğimiz bir sayfaya dahil edebiliriz bunları göreceğiz. Bu işlemleri include ve require komutlarını kullanarak gerçekleştirebiliriz. Peki bunlar neden iki tane bir birlerinden ayıran bir özellikleri var mı varsa nedir? Sorusuna cevap verelim şimdi de.

İnclude ve require komutları işlevsel olarak aynı işlemi yapmaktadırlar. Yani başka sayfaları bu kodun yazıldığı sayfaya dahil etmeye yarar. Ama kullanımlarının dışında yaptıkları eylemler bunları bir birinden ayırmaktadır.

İnclude komutunun kullanıldığı bir sayfada koşul gerçekleşmezse eğer (dahil edilen sayfa silinmişse de diyebiliriz) o zaman bu include komutunun altında yer alan sorgular yazılar artık ne varsa bu işlemler çalışacaktır. Yani işlemler sanki sayfada hiç hata yokmuş gibi devam ecektir.

Require komutunu kullanırsak eğer o zaman ise sayfa çağrılırken bir hata varsa require komutundan sonra her ne olursa olsun o zaman o kodları çalışmayacaktır. Yani bu koşul çalışmadan diğerlerine yer vermeyecektir. Önemli dahil etme çalışmalarında bu komutu kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Başka bir özellik ise ikisine de eklene bilen _once işlemidir. Bu takıyı include veya require komutlarına getirdiğimizde o zaman şöyle bir şey demiş oluyoruz. Bu sayfaya birden fazla aynı sayfayı dahil ETME! Burası çok önemlidir. Bir sayfanın birden fazla dahil olmasını istemiyorsanız o zaman _once takısını kullanmanızda yarar vardır.
- 02.05.2013 / 16:11:14 1

Sosyal Medya Paylaşım Alanı

Bunlarda İlginizi Çekebilir

5:31 Php Dersleri

Php ile Rastgele Veri Çekme

Kategori: Php Dersleri | 03.05.2013
Windows
2:25 Php Dersleri

Php ile Yazıları Tersine Çevirme | strrev();

Kategori: Php Dersleri | 04.05.2013
12:08 Css Dersleri

Css ile Arkaplan Renklendirme | Background Özelliği

Kategori: Css Dersleri | 03.05.2013
8:55 Css Dersleri

Css Padding ve Margin Özellikleri

Kategori: Css Dersleri | 04.05.2013

Yorum Listesi (2) # YorumYap

  • Bcelik (22.03.2014 - 00:53:12)
    Emeğiniz için çok teşekkürler dersler çok güzel hazırlanmış.Sanırım bu dersin videosu eklenmemiş düzeltebilirseniz çok sevinirim.Tekrar teşekkürler.
  • ibrahim Çevrük (22.03.2014 - 21:55:02)
    Teşekkürler @Bcelik düzenlemeler sırasında gözümden kaçmış sanırım. Ekledim şimdi tekrar teşekkürler.

Hadi Sende Yorum Yap!

Yorum Gönderilmiştir. Onaylandıktan Sonra Mesajınız Yayınlanacaktır.